Gejts je naveo da ne smatra Maska pravim filantropom, iako neki od njegovih poduhvata, poput kompanije „Tesla“ za električna vozila, „imaju pozitivan uticaj“.
„Mislim da će se jednog dana pridružiti redovima filantropa koristeći svoju genijalnost jer na kraju dana on nikako ne može da potroši sav svoj novac na sebe, osim da ode nekoliko puta na Mars”, dodao je Gejts.
Gejts ističe da postoje urgentniji problemi u čovečanstvu, kao na primer vakcinacija, nego što je misija odlaska na Mars.
„Zapravo je prilično skupo otići na Mars. Možete kupiti vakcine protiv malih boginja i za hiljadu dolara spasiti život čoveka“, rekao je on u intervjuu za Bi-Bi-Si, prenosi RT.
Dva milijardera imaju napete odnose poslednjih godina i ovo nije prvi put da Gejts napada Ilona Maska.
U maju su mediji tvrdili da je „Fondacija Bila i Melinde Gejts“ potrošila milione da bi sprečila Maska da preuzme „Tviter“. Novi vlasnik „Tvitera“ je zauzvrat optužio Gejtsa za licemerje.
„Izvinite, ali ne mogu ozbiljno da shvatim vašu filantropiju kad je reč o klimatskim promenama kada imate kratkoročnu poziciju u Tesli“, napisao je Mask u privatnoj poruci koja je kasnije potvrđena.
Mask nije krio da želi da ljudi kolonizuju Mars, insistirajući da je to jedini način da naša vrsta izbegne „krizu masovnog izumiranja“.
U intervjuu iz 2022. godine Mask je izneo svoj san da pošalje hiljade raketa „Staršip“ na Mars do 2050. godine, nazivajući ih „modernim Nojevim barkama“, iako je svemirska letelica još uvek u eksperimentalnoj fazi.