„Zakon o energetskoj efikasnosti ograničava svu potrošnju energije u Nemačkoj, ne reguliše samu energetsku efikasnost”, napisao je danas Fuens u okviru rubrike IFO Tačka gledišta.
Zakon predviđa da potrošnja energije u Nemačkoj bude smanjena za oko 22,0 odsto do 2030. godine, a to znači da će se ekonomija u istom periodu smanjiti za 14 odsto, ako se nastavi sadašnji tempo poboljšanja energetske efikasnosti, navodi predsednik IFO.
Ako uzmemo u obzir konzervativnu prognozu ekonomskog rasta Nemačke od 1,2 odsto na godišnjem nivou, potrošnja energije bi u tom periodu pala samo za 2,5 odsto, a to je daleko od 22 odsto smanjenja potrošnje koje predviđa nemački zakon, dodaje on, prenosi Tanjug.
Fuens podseća da je u periodu između 2008. i 2021. godine energetska efikasnost u Nemačkoj rasla svake godine za 1,4 odsto.
Da bi Nemačka ostvarila cilj koji predviđa zakon, energetska efikasnost bi morala da se dramatično poboljša, podigne na 4,0 odsto godišnje, a to je „teško dostižan cilj”, smatra nemački stručnjak.
Fuens kritikuje i plan nemačke vlade da subvencijama održi nisku cenu energije za industriju, što će po njemu povećati potrošnju.
„Sve pomenuto navodi na zaključak da je nemačka energetska politika izgubila kompas”, zaključuje on.