„Uzrok ovog zagađenja je proizvodnja električne energije u Termoelektrani Pljevlja na bazi uglja i korišćenje uglja za zagrijavanje domaćinstava tokom sezone grejanja“, kazao je Vukčević.
On je naveo Termoelektrana Pljevlja je od početka rada 1982. godine neophodna za proizvodnju električne energije u Crnoj Gori, što je potvrđeno i u 2022. godini, kada je u velikoj meri doprinela osiguranju stabilnosti elektroenergetskog sistema.
„Cijene električne energije u 2022. godini nisu porasle u Crnoj Gori zahvaljujući u velikoj meri Termoelektrani Pljevlja, a ne očekuje se da će doći do njihovog povećanja ni u 2023. godini. Međutim, u protekle četiri decenije nije rešen problem zagađenja vazduha u Pljevljima“, rekao je Vukčević.
On smatra da je sprovođenje projekta toplifikacije Pljevalja rešenje koje bi značajno doprinelo smanjenju zagađenja vazduha.
„Toplifikacija je deo ekološke modernizacije Termoelektrane Pljevlja. Elektroprivreda Crne Gore je napravila prve korake u ovom smeru, ugovaranjem izrade projekta celokupnog primarnog toplovoda od Termoelektrane Pljevlja do grada po fazama i izgradnje 1. faze primarnog toplovoda u dužini od oko 2,3 kilometra“, saopštio je Vukčević.
On je kazao da završetak projekta toplifikacije Pljevalja, koji podrazumeva da se postojeća gradska infrastruktura priključi na toplovod Termoelektrane Pljevlja i da se izgradi sekundarna mreža, zavisi od Vlade Crne Gore i Opštine Pljevlja.
„Prioritet treba da bude završetak realizacije ovog projekta u najkraćem roku radi zaštite zdravlja građana i životne sredine u Pljevljima. Pozivam iz navedenih razloga Vladu Crne Gore i Opštinu Pljevlja da učine sve što je u njihovoj moći da se projekat toplifikacije Pljevalja realizuje u najkraćem mogućem roku“, naveo je Vukčević.