Zabrana podrazumeva da će pod udar zakona doći ne samo pripadnici grupe i oni koji prisustvuju njihovim sastancima, već svi koji pružanju podršku Vagner grupi ili nose njen logo u javnosti.
To bi značilo stavljanje Vagnera u red ozloglašenih terorističkih grupa kao što su Al-Kaida i ISIL, a grupa ne bi mogla da prikuplja novac preko finansijskih institucija Ujedinjenog Kraljevstva.
Planovi o zabrani još su u ranoj fazi, a konačna odluka je odložena nakon što je britansko Ministarstvo spoljnih poslova izrazilo zabrinutost zbog mogućih posledica takve odluke. Konačna odluka o zabrani Vagnera nije doneta, ali izvori iz Vajthola predviđaju da će zeleno svetlo biti dobijeno, s obzirom na ozbiljnost situacije u Ukrajini i jedinstvo po tom pitanju u vladi Velike Britanije, prenosi Tanjug.
Ministar bezbednosti Tom Tugendhat je u martu 2022. godine najavio istragu u vezi sa Vagner grupom i navodeći da delovanje privatnih vojnih kompanija može zamagliti granice između legalnih i nelegalnih aktivnosti.
„Uprkos pretnji koju njihovo delovanje može predstavljati za mir i demokratiju širom sveta međunarodno pravo u ovoj oblasti je dvosmisleno, a policijska ovlašćenja su ograničena”, rekao je ministar.
„Neke od ovih privatnih vojnih kompanija, kao što je grupa Vagner, učestvuju u nemilosrdnim plaćeničkim aktivnostima po nalogu država poput Rusije, profitirajući kroz krvoproliće i preuzimajući aktivnu ulogu u Ukrajini i drugim zemljama”, preneo je Telegraf.
Prema pisanju britanskog lista, konačna odluka o ovom pitanju biće doneta brže nego u slučaju iranske Islamske revolucionarne garde.