Male boginje najopasnije su po decu mlađu od pet godina, jer u tom uzrastu stvaraju najviše komplikacija koje mogu biti kobne po život.
„Zbog komunikacije s okolnim zemljama i sezonskog karaktera obolevanja očekivati je importovanje u našu zemlju“, kazao je Igor Galić, direktor Instituta za javno zdravlje, prenosi RTCG.
„Ako znamo da jedna zaražena osoba može da inficira 12-13 drugih, onih koji nisu vakcinisani ili koji nisu preležale bolest, infekcija se brzo širi do epidemijskih razmera“, ističe pedijatar Ivana Lakićević.
Rizik od epidemije je veći ukoliko je procenat vakcinisane dece mali, kao što je slučaj u Crnoj Gori. Zbog toga nadležni pozivaju roditelje da na vreme vakcinišu decu MMR vakcinom.
Kada nastupe prvi slučajevi malih boginja biće kasno za vakcinaciju, upozorava Galić i dodaje da je potrebno da prođe mesec od imunizacije da bi se postigla zaštita.
Lekari podsećaju da male boginje nisu isto što ovčije, te da izazivaju teže simptome i komplikacije.
„Od upale ušiju najčešće, do upale pluća, mozga, enceflitisa, menengitisa i kasnijih komplikacija koje se javljaju godinama posle preležane infekcije odnosno morbila teškog moždanog oboljenja od kog se umire“, ističe Lakićević.