Podgorica – Srbi iz Crne Gore bivaju satanizovani čim posete svoju braću u Srbiji ili Republici Srpskoj, jer njihovi kritičari, bolje reći „politički biografi”, to doživljavaju kao „izdaju države Crne Gore zarad slugeranjstva Beogradu”.
Pre mesec dana dvadesetak Srba iz Crne Gore bili su u Skupštini Srbije, na sednici Odbora za dijasporu i Srbe u regionu, gde su razgovarali o svom položaju u Crnoj Gori. Domaćin je bio skupštinski odbor za dijasporu i Srbe u regionu kojim je predsedavala liderka srpske stranke Zavetnici Milica Đurđević Stamenkovski.
„Reakcija na vest staru skoro mesec dana, koju pritom niko nije krio, ukazuje na jasno delovanje onih koji žele da ljude u Crnoj Gori diskriminišu po osnovu nacionalne pripadnosti srpskom narodu. Razgovarali smo na sednici Odbora za dijasporu i Srbe u regionu o položaju Srba u Crnoj Gori. Verovatno je o tom položaju trebalo da razgovaramo s Kinezima u Pekingu”, poručio je gradonačelnik Nikšića Marko Kovačević.
Dodao je da oni koji to kritikuju na ove ružne načine imaju istu svest i namere kao i oni koji su na Božić pokušali da ubiju srpskog dečaka na Kosovu i Metohiji.
„Mi hoćemo da sarađujemo sa svojim sunarodnicima u Srbiji i sa Srbijom i hoćemo da svi mi zajedno u Crnoj Gori živimo bolje, ne ugrožavajući nikoga. Zato apelujem da ova hajka i ovaj progon po nacionalnoj osnovi kojem žele da nas izlože odmah prestanu”, poručio je Kovačević.
O statusu Srba u Crnoj Gori u Beogradu su razgovarali predsednici opština Nikšić, Berane i Mojkovac, Marko Kovačević, Vuko Todorović i Vesko Delić, kao i predsednici skupština opština Danilovgrad, Herceg Novi i Tivat, Velimir Đoković, Ivan Otović i Miljan Marković, predsednik Srpskog nacionalnog saveta dr Momčilo Vuksanović i direktori Srpske kuće Emilo Labudović i Radosav Jokić.
Predsednik Opštine Mojkovac Vesko Delić rekao je da je reč o „orkestriranom, ali bezuspešnom napadu poslanika bivšeg režima i njima bliskih medija kojim su pokušali na najprizemniji način” da predstave njegovo učešće, kao i učešće njegovih kolega iz ostalih opština.
„Nakon skoro mesec dana, tek juče su krenuli histerični ispadi Đukanovićeve intelektualne kvazielite. Ne želeći previše da se bavim napadima onih koji su pretili ’traktorijadama’ i ’olujama’ svima koji su drugačije mislili, istakao bih da su mi bili čast i zadovoljstvo što sam imao priliku da na pomenutoj sednici s kolegama razgovaram o položaju i perspektivi Srba u Crnoj Gori”, kaže Delić. „Reakcija DPS-a je očigledan izraz besa i nemoći, jer više ne mogu da slome tradicionalnu Crnu Goru, koja neće okretati leđa Srbiji ni srpskom narodu. A što se tiče trobojke Kraljevine Crne Gore koju sam postavio u svom kabinetu pored zvanične zastave, ona će tu ostati još dugo”.
Građanski pokret URA Dritana Abazovića saopštio je da nijedna druga država ne može crnogorskom građaninu biti matica pored Crne Gore, jer je „sve drugo neozbiljno, neutemeljeno i proizvoljno tumačenje”.
„Crna Gora je dom svih njenih građana bez obzira na nacionalno, versko ili bilo koje drugo poreklo i pripadnost. U našoj državi niko nije diskriminisan zbog svoje lične pripadnosti, niti sme biti. Svako ujedno ima pravo na svoj politički svetonazor i agendu. Poštujemo regionalnu saradnju i pozdravljamo svaki potez pojedinaca ili organizacija koji znači bolje odnose sa susednim državama i upućenost jednih na druge”, stav je URA.
Međutim, po oceni Borisa Muratovića, člana Izvršnog odbora Demokratske partije socijalista (DPS), sednica Odbora za dijasporu i Srbe u regionu je „dokaz da projekat ’srpski svet’ postaje java”. Mirko Stanić, član Predsedništva Socijaldemokratske partije (SDP), pitao je javno Demokratsku Crnu Goru, Građanski pokret URA i Pokret „Evropa sad” da li smatraju da takvo ponašanje doprinosi „jačanju državnosti i suvereniteta Crne Gore ili se rušenje ustavnog sistema i narušavanje teritorijalnog integriteta države koje sprovode funkcioneri DF-a vrši i u vaše ime, jer niko od njih ne bi bio ni predsednik opštine ni skupštine bez vaše podrške”.