Podgorica – Odlukom Vlade Crne Gore da se popis u Crnoj Gori održi od 1. do 15. novembra odloženi su vanredni parlamentarni izbori za koje se verovalo da će se održati najkasnije krajem godine. Nakon što je pre par meseci u parlamentu izglasano nepoverenje premijeru u tehničkom mandatu Dritanu Abazoviću i njegovom kabinetu, deo parlamentarne većine i opozicija zahtevali su da se raspusti parlament i odmah krene u vanredne parlamentarne izbore.
Umesto toga predsednica parlamenta Danijela Đurović raspisala je predsedničke izbore za 19. mart.
Raspisivanje ovih izbora kao i popisa stanovništva među zagovornicima vanrednih parlamentarnih izbora tumači se kao Abazovićevo nastojanje da sa konstituentima iz dela vlasti održi vladu do kraja naredne godine.
Sada kada su se zakazali predsednički izbori i zakazan popis „najglasniji borci” za spas države, demokratije i evropskih vrednosti utihnuli su sa porukama da su vanredni parlamentarni izbori jedini izlaz iz postojeće političke krize.
Pored opozicije za vanredne izbore i raspuštanje sadašnjeg saziva Skupštine Crne Gore jedini dosledan u tome ostao je najjači politički savez – Demokratski front koji je predao listu i ozvaničio njegovog lidera Andriju Mandića kao kandidata na predsedničkim izborima. U to da nakon predsedničke trke za fotelju prvog čoveka Crne Gore i popisnih radnji neće u ovoj godini biti više izlaženja na birališta skoro da sada veruju sve političke partije, ali i nevladin sektor.
Potpredsednica parlamenta iz Pokreta za promene Branka Bošnjak saopštila je: „Sve ukazuje na to da izgleda da neće biti vanrednih parlamentarnih izbora, jer ne verujem da će se popis odlagati, jer je to već precizirano zakonski”.
„U suštini nemamo pravnoformalne mogućnosti da vladi ne dozvolimo da to radi. Drugo je s moralnog aspekta, ta vlada kojoj je izglasano nepoverenje može da radi, a naši pravni propisi joj dozvoljavaju da radi sve kao da je u punom mandatu”.
Za Socijalističku narodnu partiju (SNP) koja u kabinetu Abazovića rukovodi s nekoliko važnih resora najvažnije je da se realizuje popis o kojem se toliko „polemisalo i pokušalo da se ospori”.
Ni opozicija sada ne spori neophodnost popisa za razliku od pre kada je pokušavala da se iz upitnika građana izbace pitanja o jeziku, pismu, veri… Sada kaže da je popis „neophodan s čijim će se rezultatima uskladiti sve buduće javne politike”, ali im je sporan trenutak u kojem se donosi odluka o održavanju popisa.
„Sve se radi da ne dođe do parlamentarnih izbora, nastavlja se sa zloupotrebom sistema vlasti i rekao bih da je ovo prvorazredni skandal”, saopštio je poslanik Demokratske partije socijalista Andrija Nikolić.
„Mislim da je nezabeležen primer u svetu”, ističe Nikolić, „da vlada, koja je izgubila poverenje parlamenta donosi odluku o popisu i najavljuje ga u godini za koju se pretpostavlja da će biti izborna godina”.