I dok evropske metropole uprkos energetskoj krizi i merama štednje nisu uskratile građane za prednovogodišnje svečanosti, glavni podgorički trg je zbog promene vlasti prvi put nakon četiri godine bez prazničnog bazara. Zato euforije u gradu skoro da nema, a skromna je i u domovima većine građana. Glavni razlog su ipak, kako kažu, gotovo svakodnevna poskupljenja najviše hrane, pa će ove godine pripremati prazničnu trpezu kao i za svaki drugi dan.
Građani kažu:
– Para nema, šta da vam drugo kažem, a da ima i pršute i ribe. Kilo ribe tamo 15 evra, sada sam bio kilo ukljve 6-7 evra.
– Možda se još uvek ima u ovim danima ali godina pred nama je godina štednje.
– Za Novu godinu ja i moji prijatelji porodica. Oko 300 evra.
– Evo sada sam ja dala 40 evra za tri kese, onda možete da shvatite kakva može da bude trpeza.
– Juče sam u Voliju dala za 4-5 kesa 140 evra, a tu nema ništa.
Da Pogoričane osećaj ne vara i da kući za isti novac mesecima nose praznije kese potvrduje i zvanična statistika. Potrošačke cene u novembru ove u odnosu na isti mesec prošle godine, u proseku su više 17,5%. Za godinu su najviše poskupeli mleko, sir, jaja, pa hleb, ulje i meso. Da je višemesečna galopirajuća inflacija veliki udar za budžet građana, naročito u susret predstojećim praznicima, kažu i stručnjaci za finansije.
„Za istu količinu novca sebi možemo da priuštimo manje ili ako hoćemo da priuštimo isto što i prošle godine moramo osetno veći novac da izdvojimo. Tako da inflacija uvek ubija euforiju, novogodišnju posebno“, kazala je savetnica za lične fiansije Maja Aleksić.
Uprkos tanjim novčanicima tokom praznika potroši se i neki evro više. Kako bi odoleli prekomernoj potrošnji u danima koji slede stručnjaci savetuju da budemo racionalni.
„Ja bih posavetovala da napravimo listu stvari koje nam stvarno trebaju i da novogodišnja sniženja iskoristimo da priuštimo sebi te stvari koje su naša potreba a od ostalih manje potrebnih stvari da odustanemo“, kazala je Aleksić.
Jer nakon poslednih 10 dana stare i isto toliko prvih nove godine treba pregurati januar – tradicionalno najduži mesec koji često zna da osim temperaturnog donese i minuse na bankovnim računima.