„Zbog prognostički očekivane značajne meteorološke situacije i potencijalno mogućih posledica, Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju izdao je Upozorenje – Vanrednu meteorološku informaciju koja se odnosi na obilne padavine i jak-olujni južni vetar“, navodi se na sajtu ZHMS.
Kako kažu, ova očekivana značajna meteorološka situacija na teritoriji Crne Gore, usloviće obilnu količinu kiše.
„Posebno obilna količina kiše očekuje se u centralnim i južnim predelima, i prema severu i severoistoku očekuje se jaka kiša za taj deo Crne Gore. Posebno jaka kiša i vrlo jak-olujni južni vetar očekuju se u utorak i sredu. U planinama smenjivaće se kiša, susnežica i sneg, oko 20.-21. januara očekuje se osetno zahladjenje pa će kiša preći u sneg. Na jugu, ponegde i u centralnim predelima moguće su i kratkotrajne olujno-vremenske nepogode“, navodi se u ZHMS.
Kako dodaju, zbog uticaja ciklona i jakog južnog-jugozapadnog strujanja vazduha, u južnom Jadranu očekuje se značajno podizanje nivoa mora, jaki talasi, uzburkano more i lokalni problemi sa vodom duž obale.
„Zbog očekivane meteorološke situacije mogući su odredjeni problemi na terenu a, zbog intenzivne kiše i naglog priliva obilne količine vode, u centralnim i južnim predelima i na severoistoku potencijalno mogući su bujični problemi (flashflood efekti), prvenstveno na bujičnim tokovima, u urbanim sredinama, na saobraćajnicama. Na potencijalno ranjivim mestima moguća su lokalna klizišta ili odroni a posebno gde su vršeni ozbiljni gradjevinski zahvati i gde je narušena prirodna povezanost tla“, navodi se ZHMS.
Obilna količina kiše sa naglim prilivom obilne količine vode značajno će opteretiti hidrološki sistem na teritoriji Crne Gore.
U utorak i sredu, posebno tokom noći utorak na sredu, u višim severnim i centralnim predelima prognostički očekuju se olujni udari južnog vjetra sa orkanskim karakterom. Zbog jakog vetra moguće su posledice na terenu posebno na infrastrukturi za prenos i distribuciju električne energije, na infrastrukturi za telekomunikacije na isturenim planinskim kotama i na saobraćajnoj infrastrukturi.
Obilna kiša, jak južni vetar, smenjivanje kiše, susnežice i snega (vlažan sneg u planinama), podizanje nivoa mora i talasi, mogu ozbiljno da ometaju svakodnevne redovne aktivnosti, mogući su prekidi u funkcionisanju redovnih aktivnosti i otežano funkcionisanje infrastrukturnih sistema, potencijalno moguće je otežano funkcionanje svih vrsta saobraćaja (drumski, pomorski i vazduhoplovni), mogući su prekidi i kašnjenja u saobraćaju.