Podgorica – Zaposleni u Opštoj bolnici Meljine zahtevaju poništenje konkursa kojim se traži uposlenje 59 od 150 radnika, koliko se nalazilo u ovom kolektivu. Ako se ne udovolji njihovom zahtevu, niko od 150 radnika neće konkurisati ni na jedno radno mesto, od lekara do rukovodećeg kadra. Konkursom je, primera radi, smanjen broj laboratorijskih i medicinskih tehničara, a nije oglašena potreba za neonatologom, niti za pedijatrijskim sestrama.
Podsećamo, do početka februara, kao privremeno rešenje za izlazak iz problema prouzrokovanih lošom privatizacijom, bolnica Meljine trebalo je da bude uključena u sistem javnog zdravstva Crne Gore, kao odeljenje Bolnice Kotor. Takvo rešenje predložilo je Ministarstvo zdravlja, a podržala Vlada Crne Gore. Vlada je odlučila da bolnica u Meljinama do kraja ovog meseca postane deo javnog zdravstva Crne Gore, kao istureno odeljenje Bolnice Kotor, ali „da radi u punom kapacitetu dok se ne nađe trajno rešenje za izlazak iz problema”.
Javna zdravstvena ustanova (JZU) Opšta Bolnica Kotor u roku od tri dana traži dostavljanje prijava za slobodna radna mesta u hercegnovskoj zdravstvenoj ustanovi. Prema objavljenim podacima skoro polovina sada zaposlenih ostala bi bez posla. Umesto da predaju dokumenta i tako apliciraju za neko od radnih mesta ponuđenih na konkursu, oni su započeli sa štrajkom u krugu bolnice, a zatim ispred zgrade opštinskog rukovodstva zahtevajući prijem kod gradonačelnika Herceg Novog Stevana Katića.
„Oni koji su trenutno zaposleni u bolnici, neki čak od vremena kad je bila Vojna bolnica, a koji su prošli sve ove godine i period kašnjenja plata, protesta, štrajkova i tri godine stečaja, sada ne bi smeli da ostanu bez posla”, rekla je dr Olivera Elez, medicinska direktorka bolnice.
Na sastanku Sindikata meljinske bolnice dogovoreno je da se uputi zahtev Ministarstvu zdravlja da se poništi konkurs koji je raspisala kotorska bolnica i da svi radnici od 1. februara potpišu ugovore o radu. Predsednica sindikata Slavica Drobnjak kaže da zaposleni od Vlade Crne Gore očekuju odgovor na pitanje da li ovi oglasi, o kojima nisu konsultovani ni menadžment, ni radnici, znače ujedno i gašenje bolnice.
„Nastavićemo s protestima, ugovori o radu ističu nam 30. januara i ne znamo šta dalje. Vremena nema, na potezu su nadležni”, rekla je Drobnjakova. „Oni znaju da ginekologija neće moći da radi, da će hirurgija biti hitna služba, interno odeljenje i baro-komora će donekle da rade, ali dva ključna odeljenja neće raditi”.