Budimpešta – Planirana izgradnja fabrike baterija kineske kompanije CATL na istoku Mađarske uzburkala je ovih dana političku scenu u ovoj zemlji. Dok predstavnici vlade ukazuju na brojne prednosti ovakve investicije, pre svega na povećano zapošljavanje i hvatanje koraka sa svetskim trendovima u oblasti proizvodnje električnih automobila, opozicija traži zabranu izgradnje fabrike, upozoravajući na moguće posledice po životnu sredinu.
Opoziciona mađarska partija LMP podnela je nadležnoj državnoj komisiji neophodnu dokumentaciju radi pokretanja inicijative za održavanje referenduma, na kojem će se građani izjasniti da li pristaju na otvaranje kineske fabrike baterija. Laslo Lorant Keresteš, šef parlamentarnog Odbora za održivi razvoj, rekao je na konferenciji za novinare nakon podnošenja inicijative Nacionalnoj izbornoj kancelariji da su zaštita prirodnih bogatstava i promovisanje nacionalne ekonomske nezavisnosti ključni u vreme krize.
„Odluka vlade da političkim odlukama pretvori Mađarsku u pogon za proizvodnju baterija u suprotnosti je s tim ciljevima. Proizvodnja baterija takođe troši vodu i energiju u vreme kad su ti resursi u deficitu”, rekao je on.
Vlada se, kako ističe, ne bavi ekološkim problemima koje bi fabrike baterija mogle da prouzrokuju, već „staje na stranu stranih investitora, bez procene stavova lokalnog stanovništva o tom pitanju”.
Prethodno su javnu raspravu u Debrecinu remetili zvižduci i negodovanje okupljenih stanovnika tog grada na istoku zemlje. Predstavnici kineskog proizvođača baterija CATL i gradonačelnik Debrecina sazvali su skup kako bi meštanima predstavili planiranu investiciju vrednu 7,4 milijarde evra. Fabrika bi, kako se očekuje, trebalo da bude otvorena do kraja 2025. godine.
Laslo Pap, gradonačelnik Debrecina, rekao je da se razvojem neće ugroziti normalan život lokalnog stanovništva, već će biti otvoren veliki broj novih radnih mesta. Međutim, ima i onih koji se ne slažu sa stanovištem da će kineska investicija biti korisna za ovaj, drugi po veličini grad u Mađarskoj. Veliki broj prisutnih demonstrirao je svoje nezadovoljstvo zviždanjem kad je predstavnik kineske kompanije počeo svoj govor.
Gigant za proizvodnju baterija CATL planirao je da uloži 7,6 milijardi evra u Debrecin, ali je opozicija oštro protiv toga. Najveća opoziciona stranka, Demokratska koalicija (DK), koju vodi bivši premijer Ferenc Đurčanj i koju vlada optužuje za slepu poslušnost Briselu i Vašingtonu, saopštila je da građani Debrecina „ne žele pogone kineske fabrike baterija”. Zoltan Varga, lokalni poslanik DK, rekao je na konferenciji za novinare da stanovnici Debrecina ne žele postrojenje u gradu koje bi predstavljalo „opasnost za njihovu životnu sredinu, zdravlje i budućnost njihove dece i unuka”. Varga je istakao da je na javnoj raspravi postalo jasno da su „podržavanjem investicije vladajuće Fidesove lokalne trupe izdale Debrecin”.
Odgovarajući na ove optužbe, državni sekretar Čaba Demeter rekao je da nova pravila Evropske unije usmeravaju automobilsku industriju u pravcu proizvodnje električnih vozila, ukazujući na predlog Evropske komisije da se od 2035. godine dozvoli samo registrovanje vozila s nultom emisijom štetnih gasova. To je rezultiralo ogromnom konkurencijom za proizvodne kapacitete, rekao je on i dodao da je sada period kada se donose odluke o tome gde će se graditi pogoni baterija za električna vozila.
„Industrija baterija reaguje sve brže, pa je tako otvaranje 15 fabrika već najavljeno u Sjedinjenim Državama u poslednje dve godine, a velike fabrike baterija već rade u Francuskoj, Italiji i Španiji. Konkurencija je počela i u regionu, jer Rumunija i Češka imaju cilj da povećaju proizvodnju baterija, a najveća fabrika baterija u Evropi je u Poljskoj. Ako se investicije realizuju, zemlja bi mogla da postane treći po veličini proizvođač baterija do 2030. godine, sa više hiljada novih radnih mesta”, rekao je on.
Fabrika CATL proizvodiće i akumulatore za automobile domaće proizvodnje, poput onih koji će se izrađivati u fabrici „Be-em-vea”, koja je u fazi izgradnje u Debrecinu. Državni sekretar precizirao je da država računa na najmanje 9.000 novih radnih mesta i „ogromne poreske prihode za grad u narednim decenijama”.
Kineski investitor, kaže Demeter, izgradio je istu vrstu fabrike u Nemačkoj, „gde su na vlasti levičarske stranke, koje su bez problema prigrlile projekat”. On je upitao zašto levičarske stranke u Debrecinu smatraju buduću fabriku „destruktivnom za životnu sredinu”, kad je ona u Nemačkoj prihvaćena kao ekološki čista i ekonomski opravdana.