Ako Savet Evrope po zahtevu Albanije izglasa rezoluciju koja će poništiti rezoluciju donetu na osnovu izveštaja Dika Martija, to bi bio presedan i pokušaj da se zaštite međunarodni faktori čija se imena pominju u trgovini organima. Cilj je, smatraju sagovornici Sputnjika, da se operu zločini tzv. OVK.
Dubravka Filipovski, potpredsednica Odbora za spoljnu politiku u Skupštini Srbije, kaže da bi pobijanje izveštaja Dika Martija bio dosad neviđeni presedan.
i degradacija SE.
„Očigledno je da Albanija ne odustaje od pokušaja da rezoluciju SE na bilo koji način ospori. Međutim, to bi bio jedinstven slučaj. Ne mogu da verujem da će institucija koja je osnovni postulat poštovanja ljudskih prava i borbe za njih, na bilo koji način osporavati rezoluciju za koju je sama glasala na osnovu činjenica koju je Dik Marti, tadašnji predsednik pravnog komiteta, sa članovima tog komiteta SE prikupio i činjenicama predložio i dokazao postojanje zločina OVK nad Srbima, kada je u pitanju trgovina organima,“ kaže Filipovski.
Ona ističe da se do sada nijedna rezolucija koju su većinski usvojile zemlje članice SE nije osporena iz, kako kaže, prostog razloga.
„Ne postoji zapravo pravni osnov za to. Kao što ne postoji ni mogućnost da se zemlja članica Evropske unije (EU) izbaci iz EU. Dakle, Rama će podneti potpise koje su prikupile zemlje članice koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i očigledno da imaju većinu za podnošenje zahteva za novu rezoluciju. Da li će se to desiti ili ne vrlo je diskutabilno jer pravni osnov za tako nešto ne postoji, niti se tako nešto do sada desilo,“ objašnjava sagovornica Sputnjika.
Filipovski je uverena da se iza ovoga krije još jedan vid pritiska na Srbiju, jer nije potpisala francuski-nemački plan za Kosovo i Metohiju i nije uvela sankcije Rusiji.
Politički analitičar Perko Marković zapaža da je Edi Rama najavio ovu rezoluciju upravo u trenutku kada je počelo suđenje liderima terorističke OVK za ratne zločine u sudu u Hagu, koji je i osnovan na osnovu Rezolucije Dika Martija.
„Ipak, smatram da je skoro nemoguće da dođe do izglasavanja rezolucije koju Edi Rama predlaže, i da će na taj način uspeti da ospore postojeću, jer je opšte poznato da se ono što se dešavalo na severu Albanije (u „žutoj kući“) dešavalo i na drugim mestima na Kosovu i Metohiji. Zato mislim da do toga neće doći jer bi to bi jeftin pokušaj da se marketinški izvrši pritisak na one koji sude Hašimu Tačiju i ostalima u Hagu kako bi njihova zlodela posmatrali manjim nego što zaista jesu,“ uveren je Marković.
On dodaje i da čak i kad bi, hipotetički, SE usvojio predlog rezolucije Edija Rame, to dovelo do opšte političke krize i ponovne degradacije ove evropske institucije.
„Uveren sam da bi usvajanje ovakve rezolucije dovelo takođe do ozbiljne diplomatske eskalacije, pre svega između Srbije i Albanije, uticalo bi i na projekat Otvoreni Balkan, ali i na pregovore koji se vode između Beograda i Prištine pod patronatom EU. I naravno, ozbiljno bi kompromitovao svake dalje pregovore pod vođstvom EU,“ ocenjuje ovaj ekspert.
Rama je inače utvrdio da su u rezoluciji Dika Martija iz 2011. godine „bez ikakvih činjenica, iznete strašne optužbe na račun takozvane OVK za trgovinu ljudskim organima“.
Parlamentarna skupština SE usvojila je 2011. godine izveštaj specijalnog izvestioca SE Dika Martija i rezoluciju o trgovini ljudskim organima na KiM u kojoj je pozvala na međunarodnu istragu. Za rezoluciju je glasalo 169 poslanika SE, osam je bilo protiv i 14 uzdržanih.