“Nisam imao susret sa Milom Đukanovićem, niti je on bio zainteresovan, a ni ja. Ne želim nikom nikakvo zlo. Čovek je predsjednik države i jedne jake partije, to moramo uvažiti. Ipak, mislim da je vreme da ode sa te funkcije“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, iznenadili su ga i povredili potezi bivšeg predsednika države Filipa Vujanovića.
“On je obrazovan pravnik, intelektualac, i dobar čovjek. Zato me iznenadilo, negde povredilo, to što je dao podršku onom nakaradnom Zakonu. On je kao čovek vlasti i poslušnik Đukanovića dao političku izjavu, koja je imala težinu, budući da je poznat kao dobar pravnik. Iznenadio me je kada je toliko podrivao priču o Temeljnom ugovoru, da je to bilo nepristojno“, poručio je Joanikije.
On smatra da je govor mržnje kada pojedini mediji i deo javnosti naziva SPC crkvom Srbije.
Objasnio je da je SPC jedna institucija, jedinstvenu celina koja deluje na celom prostoru svoje jurisdikcije, i ne treba da se da krivotvori njeno ime.
“To je u suštini govor mržnje, kada se neko zove drugim imenom. Na taj način žele da protumače da smo neka politčka organizacija. Ne mora niko da nas voli, ali normalan čovek bi trebalo da uvaži naše vekovno postojanje“, kazao je mitropolit.
Država i ckrva u Crnoj Gori, kako je rekao, jesu i nesu odvojeni.
“To je malo dvosmisleno, šta znači odvojenost. To bi trebalo da znači da se svako bavi svojim poslom iz svoje nadležnosti. Kako god okrenemo, bavimo se istim narodom. Građani koji se izjašnjavaju kao vernici, jesu i građani. U tom smislu potrebna je saradnja. Dobro je što imamo Zakon o slobodi veroispovjesti, gde crkva i država, uvažavajući jedna drugu, uspostvaljaju zvaničnu komunikaciju i saradnju, poštovanjem odvojenosti. Uostalom bavimo se istim narodom, i trebalo bi da imamo saradnju“, kazao je on.
Mitropolit Joanikije smatra da će žalba podnesena Ustavnom sudu povodom potpisivanja
Temeljnog ugovora biti odbačena.
On je kazao i da su mnogi optuživali ckrvu, pokušavajući da je zbrišu sa lica zemlje, ali nisu uspeli.
“Mi se nismo aposlutno mešali u kadrvosku politiku. Bilo je nešto oko premijera Krivokapića, jeste da je bila komunikacija pre osnivanja te vlada. Nama je bio interes da se osnuje Vlada. Ko je bio mandatar, izabran je. Premijer Krivokapić kao hrišćanin i to je isticao, da hoće u Vladi hrišćane, ljude od struke i autoriteta…Ali mi se nismo mešali“, rekao je on, dodajući da ta „Vlada kako je radila tako je i prošla“.
Sveštenstvo i vernici SPC nisu. navodi on, privilegovani, ali je želja crkve da država prema svima odnosi jednako.
“Ne možemo ni reći da je SPC diskriminasana, ali položaj nije zadovoljavajući. Vlada je nedavno uskratila igumanu manastira Dajbabe ulazak u zemlju. On je Rus, koji je tu 20 godina, izuzetan pastir, teolog… Zvanično obrazloženje zašto je proteran nismo dobili, Nezvanično su nam rekli da se u toj crkvi okupljaju „svakakvi“ ljudi. Tog čoveka ne interesuje politika, on je intelektualac, od duhovnih vrednosti“, rekao je on, dodajući da je Mitropolija podnela žalbu.