Prvi put u istoriji evrobloka visoki briselski zvaničnici danas će voditi razgovore s kandidatom za članstvo u Evropskoj uniji na čijoj se teritoriji vodi rat. Odluka Ursule fon der Lajen i Šarla Mišela da s 15 evrokomesara dođu u Kijev na samit EU-Ukrajina u vreme dok na istoku ove zemlje traje ofanziva ruskih vojnih snaga jeste hrabar čin, ali je pre svega jaka simbolična poruka, kako ukrajinskom narodu, tako i Moskvi.
Na zajedničkom brifingu uoči samita predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednik Volodimir Zelenski juče su najavili nove sankcije Moskvi.
„Do 24. februara, tačno godinu dana nakon početka invazije, imamo cilj da uvedemo deseti paket sankcija. Rusija već plaća i platiće cenu za rat u Ukrajini”, izjavila je Fon der Lajenova poručivši da postojeće sankcije narušavaju rusku ekonomiju, navodeći procenu da je ograničavanje cene ruske nafte Moskvu koštalo „oko 160 miliona evra dnevno”.
Ona je objasnila i da EU traži i istražuje mehanizme da Rusija plati obnovu Ukrajine preko zamrznutih ruskih sredstava u državama članicama EU. Zelenski je ovom prilikom rekao da insistira na novoj i bržoj primeni sankcija EU uvedenih Rusiji.
„Razgovarali smo o novim sankcijama protiv Rusije, posebno o desetom paketu sankcija. Ovo je zajednički evropski zadatak – smanjiti sposobnost Rusije da zaobiđe sankcije – i što se taj zadatak brže i bolje izvršava, to ćemo biti bliže porazu Rusije”, izjavio je Zelenski, prenosi Ukriform.
Od današnjeg samita Kijev od Brisela može i dalje da očekuje vojnu, finansijsku i političku pomoć, ali ne i obećanje o ubrzanom pridruživanju EU. Među članicama unije postoje duboke podele u vezi s tim pitanjem, jer je pred Ukrajinom, koja je u ratu, još dug put koji prethodi prijemu u EU.
Dva zvaničnika EU kažu za „Dojče vele” da je cilj samita da oda priznanje ovim naporima i da ohrabri Ukrajinu da nastavi s reformama, kako bi jednog dana ispunila uslove potrebne za članstvo u EU. Kijev je dobio status kandidata za članstvo u EU četiri meseca posle početka ruske vojne intervencije, ali Brisel traži od vlasti odlučnije korake u borbi protiv korupcije.
Predsednica EK je juče, čim je izašla iz voza, uputila poruku preko „Tvitera”: „Drago mi je što sam se vratila u Kijev, četvrti put od ruske invazije i ovog puta s mojim timom (evropskih) komesara. Ovde smo zajedno da pokažemo da je EU čvrsto uz Ukrajinu”.
U nacrtu dokumenta komunikacije samita u koji je „Evroaktiv” imao uvid EU želi da pošalje poruku toj zemlji da nastavi reforme potrebne za eventualni ulazak u blok.
Pojedine diplomate smatraju da je jezik korišćen u nacrtu „previše zagledan unapred” i očekuje se da će naići na otpor od Francuske, Nemačke, Španije, Holandije, Portugalije, Danske i Belgije.
Očekuje se da će se u Kijevu razgovarati i o mirovnom planu Zelenskog od 10 tačaka, kao i o ideji da se otvori specijalni tribunal koji bi procesuirao rukovodstvo Rusije za vođenje agresorskog rata. Razgovaraće se o slanju dodatne vojne pomoći Ukrajini, poboljšanju pristupa ukrajinskih proizvoda tržištu EU, pomoći Ukrajini u pokrivanju energetskih potreba. Šef diplomatije EU Đuzep Borelj trebalo bi da najavi udvostručenje broja ukrajinskih vojnika koji će proći obuku u evropskim zemljama na 30.000 kao i izdvajanje 25 miliona evra za deminiranje područja koja su pod kontrolom Kijeva.
Do sada je EU namenila skoro 60 milijardi evra za pomoć Ukrajini, uključujući skoro 12 milijardi evra vojne podrške i 18 milijardi evra obećanih za funkcionisanje države.
Milenko PešićNe oblačite zeleno kao Zelenski
Pre nego što se voz iz Poljske uputio u pravcu Kijeva evropski zvaničnici su dobili interni memorandum u kojem su bile preporuke kako da se obuku tokom samita u Ukrajini. EK očigledno ne želi da naruši prepoznatljiv „militari imidž” Zelenskog, prepoznatljivog po maslinastozelenoj majci i vojnim pantalonama. Zato je evropskim funkcionerima naglašeno da ne oblače garderobu zelene, kaki ili suviše svetle boje. U ovom kodeksu oblačenja, u koji je portal „Politiko” imao uvid, piše: obucite uobičajenu poslovnu odeću, kao da ste u Briselu.