Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je da nije optimista povodom toga da će dočekati da Srbija postane članica Evropske unije zbog njihovog zamora od proširenja.
Dačić je podsetio da je prošlo 20 godina od Solunskog samita kada je Zapadnom Balkanu obećana evropska perspektiva. Međutim, kako ističe, neophodno je obnoviti politiku proširenja.
„Mi imamo krizu kriterijuma, to jest uopšte ih nemamo. Svesni smo unutrašnje prekompozicije EU u ovom trenutku, ali ona je dala obećanje da će sledeća članica doći sa Zapadnog Balkana. Čuli smo mnogo priča da smo visoko na lestvici prioriteta, ali je očigledan zamor. Države EU se pitaju da li bi novi članovi doprineli jačanju EU, a mi se pitamo da li pravno usklađivanje sa EU ima smisla, ako napredovanje stoji i ne zavisi od kriterijuma koji su postavljeni kao pravi“, napomenuo je Dačić.
Kaže da se evropski zamor od proširenja oseća i ogleda na primeru Severne Makedonije, koja je 2018. pristala na promenu imena kako bi postala članica a već 17 godina čeka na Uniju. U tom periodu je, kako je ironično primetio, i pregovarač Turske preminuo (Hatis Beril Dedeoglu umrla je 2019. godine), aludirajući koliko se dugo čeka na članstvo zvanične Ankare u Uniji.
„U francusko-nemačkom predlogu za dijalog Beograda i Prištine, iako se zna koliko je težak za obe strane, u samo jednoj rečenici spominje se evropska budućnost. Barem napišite da je to u 21. veku, barem toliko možete! Jedan od predlagača je i francuski predsednik Emanuel Makron koji kaže da ne treba da se primaju novi članovi – pa kakva je to perspektiva, ako imate ovu dinamiku kao mi oko otvaranja i zatvaranja poglavlja? Pa pogledajte, turski pregovarač koji je započeo pregovore sa EU verovatno je već umro. Nadam se da ću ja biti bolje sreće, pošto sam ja započeo pregovore“, pita Dačić.
Konstatovao je da je potpisivanje Briselskog sporazuma kao potpisivanje salvete u hotelu.
„Kao da sam potpisao salvetu u ovom restoranu“, reko je Dačić.
On je dodao da to ne umanjuje našu ljubav ka EU, ali je i upozorio da možemo da dođemo do trenutka kada to članstvo neće biti ni važno, jer trenutno većina građana ne žele da uđu u EU, što se u Srbiji prvi put desilo.
Dačić je zahvalio Mađarskoj na njenoj podršci Srbiji na evropskom putu.
Istakao je i to da Otvoreni Balkan nije sporan, ali da nije zamena za EU, te da EU može objedinjujući faktor na Zapadnom Balkanu, ali imajući u vidu postojeću situaciju, kako je rekao, niko u EU ne može da garantuje ništa.