Na posledice po zdravlje upozoravaju lekari i ističu da sitne čestice poznatije kao PM10 ili 2,5 utiču na srce, pluća, centralni nervni sistem.
Specijalista higijene u Institutu za javno zdravlje Crne Gore Borko Bajić ukazao je da zagađen vazduh ne može neposredno da dovede da smrtnog ishoda, ali da dugotrajnim izlaganjem zagađujućim materijama svakako može.
„Imamo podatke koje objavljuje Evropska agencija za zaštitu životne sredine na osnovu naših mernih stanica naročito o česticama promera 2,5 azot dioksida i ozona, ta brojka se kreće oko 920 za Crnu Goru za 2022. godinu“, naveo je Bajić.
Takav vazduh, naročito u najzagađenijim opštinama skraćuje životni vek, kazao je Bajić, precizirajući da je u Pljevljima, smanjenje očekivanog životnog veka dve i po godine, u Nikšiću godinu i po, a u Podgorici oko osam meseci, preneo je portal RTCG.
Glavni uzrok zagađenosti u Pljevljima je, kako navode ekolozi, ugalj, dok su u drugim sredinama to automobili i paljenje otpada.
„Moramo da ukinemo ugalj kao izvor energije i da omogućimo građanima da se greju na čistije izvore energije bilo da su to toplotne pumpe, loženje na pelet ili na struju“, smatra ekološki aktivista Vuk Iković.