U gradskoj kapeli u Plužinama odnedavno se ne služi piće prilikom odavanja pošte preminulom. To je preporuka koju je donela Skupština tog grada, prenosi RTCG.
„Kao u mnogo čemu i to smo mi pretvorili i tu sahranu smo pretvorili u nekakav kič, u ono što taj momenat ne zaslužuje“, priča za stanovnik Plužina Mirko Vuković.
Međutim, što se piće služilo ispred gradske kapele u Plužinama, služilo se, više ne može.
Skupština tog grada nedavno donela je zaključak da se tokom odavanja pošte preminulom prekine sa tim običajem. Razlog je praktične prirode, objašnjava predsednik te opštine.
„Da se prekine da bi se pomoglo stanovništvu da se ne opterećuje traženjem ljudi koji bi to radili. Nije tu bilo drugih razloga“, objašnjava Slobodan Delić, predsednik opštine Plužine.
I dok se tradicija sve više prilagođava gradu, u pivskim selima ona se ljubomorno čuva. U selu Gornji Unač živi bračni par Miličić, Njegovan i Anđelija, oboje zagazili u devetu deceniju. Odlazak na saučešća njima je pitanje dužnosti.
Njegovan Miličić na pitanje kako zamišlja ispraćaj na onaj svet odgovara:
„Kao i vazda našim precima i još bolje, zato što smo u boljoj situaciji i kad mene polože nimalo se ne plašim. Lepo kao što sam ja ispratio moje roditelje, majku i oca ni više ni manje“.
Zato su svojoj deci ostavili u amanet kako da dočekaju sve one koji će doći da njih isprate na večni počinak.
„Kad umremo da nam zakolju june. Mi već imamo u našoj štali, po jedno tele ostavimo dobro, imam troje sad pa da biraju kako bude potreba ako hoće sve troje“, kazao je Miličić.
A ono što zabrinjava više od nestajanja običaja je to što se u Plužinama više umire nego li rađa.
„Nema više ko u Pivi u selima ni ko da ukopa ako ne dođu Pivljani, rodbina kumovi i porodica pokojnika iz Nikšića i drugih mesta“, priča Vuković.
Prema poslednjem popisu u Plužinama je svega 3.500 stanovnika, što je tri puta manje nego pre 30 godina.
„Čovek sa smrću ne prestaje da živi, on živi u narodu u sećanju, živi u uspomeni“, kazao je Mirko Vuković, stanovnik Plužina.