Stečajni upravnik autoprevoznog preduzeća “Simon vojaž”, Lado Šekularac, kazao je da će vrlo brzo oglasiti novi poziv za prodaju.
“Ono što vam mogu reći je da cena neće biti oborena”, kazao je Šekularac Portalu RTCG.
On je ranije oglasio na prodaju dio imovine ove beranske kompanije u stečaju, po početnoj ceni od 920 hiljada evra, neznatno manje od procenjene vrednosti od 930.379,80 evra.
Šekularac je na prodaju za sada oglasio samo autobnusku stanicu, sa zemljištem, objektima i pokretnom imovinom, dok je za ostali dio kompanije, poslovni krug, odnosno zemljište na Rudešu, kao i fabriku peškira u selu Bor najavio naknadne licitacije.
U stečajnom procesu od aprila prošle godine na prodaju je oglašavana celokupna imovina, da bi posle šest neuspelih licitacija cena pala na 700 hiljada evra.
Posle dešavanja u Privrednom sudu, kada je uhapšen i stečajni upravnik ove kompanije Saša Zejak, proces prodaje je zastao, a novi stečajni upravnik je poništio sve radnje koje su u tom postupku sprovedene.
Stečaj u najvećoj autoprevoznoj kompaniji na severu države uveden je u aprilu prošle godine, nakon što su radnici pre toga godinu dana štrajkovali i tražili da im se isplate zarade i druga potraživanja za pune dve godine.
Od tada traje autobuski kolaps na ulicama Berana, koji predstavlja najoprometnije autobusko raskršće u ovom delu države. Zbog blizine Srbije i Kosova, preko Berana vode svi putevi prema unutrašnjosti i promorju Crne Gore.
Do rešenja problema i ponovnog otvaranja autobuske stanice, lokalne vlastu u ovom gradu su označile treću traku za parkiranje autobusa i napravili stajalište, gdje se oni koji čekaju mogu skloniti od vremenskih nepogoda.
I pored toga što ni nova licitacija nije uspela, bivši radnici su optimistični da će ovog puta uspeti prodaja i da će naplatiti svoja potraživanja. Oni se nadaju i da bi mogli da se vrate poslu, jer, kako kažu, jedan broj autobusa je u ispravnom stanju, i mogao bi odmah da se stavi u promet, makar na linijama prema susednim gradovima.
Prodaju željno iščekuju i prevoznici iz Crne Gore i Srbije, koji na osnovu prodatih karata na biletarnici, od “Simon vojaža” potražuju oko trista hiljada evra.
Beransko autoprevozno preduzeće “Ivangrad prevoz”, kasnije “Jugoprevoz”, jedno od najpoznatijih na prostorima eks Jugoslavije, privatizovano je 2004. godine, kada je posle ekspresno sprovedenog prvog stečaja prodato firmi “Simon vojaž”.
Vlasnici te firme bili su Mehmed Adrović i državljanin Luksemburga, Simon Bernard. Oni su izvesno vreme nastavili da održavaju najfrekvetnije linije unutar Crne Gore, kao i prema Beogradu i Sarajevu.
Broj linija vremenom je počeo da se smanjuje. Prekinut je i lokalni autobuski saobraćaj prema susednim gradovima, na koji su do tada imali monopol. Uporedo je raslo i nezadovoljstvo u firmi, sve do početka štrajka.
Simon Bernard je tada podnio krivičnu prijavu protiv svog poslovnog partnera, koji je u međuvremenu postao funkcioner Demokratske partije socijalista. Taj predmet je preuzelo Specijalno državno tužilaštvo.
Zbog ove nesrećne privatizacije i propasti nekada najveće autoprevozne kompanije u Crnoj Gori, najviše trpe građani, ne samo Berana, već čitavog regiona, odnosno šest gradova u susedstvu.
I građani i bivši radnici su više puta pozivali državne institucije da se uključe u rešavanje ovog problema, i gaje nadu da bi, kada je već uništen i pokraden ostatak velike kompanije, mogla makar opstati i ponovo biti stavljena u funkciju autobuska stanica.