Kako je ranije najavljeno, na sastanku će biti reči o sastavu Vlade i dinamici njenog formiranja.
Podsetimo, izbor Lekića za mandatara od strane parlamentarne većine formalizovao se 29. decembra, dok je lider Nove srpske demokratije, Andrija Mandić, najavio je da bi formiranje nove Vlade trebalo da bude okončano do 20. januara.
Međutim, uprkos činjenici da većina građana u Crnoj Gori želi stabilizaciju političkih prilika i dogovor predstavnika parlamentarne većine, određeni predstavnici inostranog političkog uticaja, poput Vladimira Bilčika, ili, pak, ministarke spoljnih poslova Slovenije i dugogodišnje poslanice Evropskog parlamenta, Tanje Fajon, otvoreno sabotiraju dogovor parlamentarne većine i staju na stranu, od naroda prezrenog, DPS-a i Mila Đukanovića.
Tako je Fajon u „novogodišnjem“ intervjuu za Pobjedu, opet, istakla da ne bi bilo dobro da se izvršna vlast formira na temelju vrlo upitnih promena Zakona o predsedniku.
Poslanik DF-a, Jovan Vučurović, istakao je za IN4S da je gospođa Fajon, ipak, malo izmenila svoju izjavu iz decembra, kada je pokušala da razgovara jezikom pretnji i ucena.
„Očigledno je shvatila da tada nije nikoga impresionirala, niti uplašila, pa je sada jasno saopštila da ne želi da se meša u unutrašnje stvari Crne Gore, što je značajan napredak. Samo je još važno da svi sa strane koji plediraju da daju savete prihvate da je 41 poslanik jasna parlamentarna većina i sve će biti u redu. Mislim da su sa tih adresa shvatili da ovo nije kolonija i da će se o Crnoj Gori odlučivati u Crnoj Gori. To je važan preduslov za saradnju koja će biti uspostavljena između zapadnih partnera i Crne Gore nakon formiranja nove vlade. Dakle, neophodno je ispoštovati osnovne demokratske i evropske postulate, a najvažniji je da pobednici izbora, odnosno većina, prave vladu. Tako je u Sloveniji, Slovačkoj, svuda u EU, pa će tako biti i u Crnoj Gori“, rekao je Vučurović.
U susret današnjim pregovorima, on je poručio da je siguran da će stranke pobednice biti na visini zadatka prilikom dogovora i da ćemo, dodaje Vučurović, uskoro dobiti vladu koja je rezultat izborne volje građana a ne bilo kakvih pritisaka i eksperimenata.
S druge strane, politički analitičar, Boško Vukićević, saopštio je za IN4S da u intervjuu gospođe Fajon najviše zabrinjava to što ona očigledno pod „kretanjem u pravom smeru“ i „vraćanjem na put evropskih integracija“ podrazumeva i period višedecenijske vladavine Demokratske partije socijalista.
„Otužno je konstatovati da visoki izaslanici Evropske unije jedan diktatorski oblik vladavine, kakav je preko trideset godina vršio DPS i Milo Đukanović, istorijski posmatraju kao „evropski put“ Crne Gore. U tome je suštinska hipokrizija Evropske unije u istorijskom odnosu prema građanima Crne Gore: jednu ogoljenu autokratiju oni su često ulepšljvali „demokratskom šminkom“, jer im je ipak bila od koristi prilikom rešavanja nekih geopolitičkih problematika. Sada, kada je takvoj autokratiji istekao rok trajanja, evropski izaslanici traže nove kandidate koji bi bespogovorno slušali njihove instrukcije i naređenja“, smatra Vukićević.
Još jedan primer licemerja u izjavi slovenačke ministarke inostranih poslova je u tome što ona u nekolika navrata podvlači da je Crna Gora suverena zemlja, dok istovremeno insistira na negativnim posledicama, ukoliko bi se naša država suvereno i ponašala, na unutrašnjem i spoljašnjem planu. Drugim riječima – „formalno ste suvereni, ali suštinski to nikada ne smijete biti“, dodaje Vukićević.
„Razni evropski izaslanici (mada treba istaći da po pitanju formiranja nove crnogorske Vlade nemaju svi isti stav u okviru EU), znaju da Milo Đukanović blokira formiranje Ustavnog suda, kao i demokratske procese, generalno. Međutim, oni tu činjenicu lukavo prećutkuju, jer im ne odgovara ulazak predstavnika DF -a, i generalno srpskog faktora, u crnogorsku Vladu. No, sve su prilike da će tu novu okolnost ipak morati da prihvate. U tom smislu, tj. odbrane suvereniteta i nezavisnosti naše države i građana, dragocena je bila i skorašnja intervencija novog mandatara, gospodina Lekića“, rekao je Vukićević u izjavi za naš portal.
U svakom slučaju, pred nama je jedan nimalo lak proces formiranja nove Vlade Crne Gore. Verujemo da će predstavnici naroda uspeti da odole pritiscima sa strane i da će Crna Gora ući u zonu političke stabilnosti i izvesnosti.