„Strukturu vojne organizacije države, ne Oružanih snaga, činiće oko milion i po ljudi u slučaju objave ratnog stanja i prelaska ekonomije u ratne okolnosti“, rekao je on u intervjuu državnoj televiziji „Belarus 1“.
Dodao je da će narodna milicija pomagati pre svega organima Ministarstva unutrašnjih poslova na terenu da zaštite javni red, da se bore protiv razbojnika, spreče pljačke, kao i da se bore protiv diverzantsko-obaveštajnih grupa.
Zakon o narodnoj miliciji, koji će uskoro biti usvojen u Belorusiji, će ozakoniti mogućnosti i želje građana da štite zemlju, rekao je državni sekretar Saveta bezbednosti Belorusije.
Voljfovič je naveo da je odluka o donošenju zakona pravovremena kada se govori o složnoj vojno-političkoj situaciji, izazovima i rizicima koji se formiraju u odnosu prema Belorusiji.
Ukrajinski mediji preneli su lažnu vest da je na granici sa Belorusijom došlo do pucnjave, na šta je reagovao beloruski zvaničnik
Zvanični predstavnik Državnog graničnog komiteta Belorusije Anton Bičkovski demantovao je novinske izveštaje o navodnoj pucnjavi na granici sa Ukrajinom.
On je kazao da 25. februara nije bilo incidenata sa upotrebom oružja i da graničari nisu otvarali vatru, objavile su „RIA Novosti“.
Ranije su ukrajinski internet portali preneli informaciju da je vojnik Volinjske teritorijalne odbrane preminuo od rane zadobijene iz vatrenog oružja u pucnjavi sa teritorije Belorusije.
„Veliki broj izvora na internetu, pre svega destruktivne prirode, širi, pozivajući se na ukrajinske izvore, izveštaje o pucnjavi koja se navodno dogodila 25. februara ove godine na granici sa Ukrajinom. Informacije koje šire ekstremisti nemaju veze sa istinom. Incidenata sa upotrebom oružja nije bilo, granične patrole nisu otvarale vatru“, rekao je Bičkovski.
Beloruski zvaničnik informaciju o incidentu na belorusko-ukrajinskoj granici nazvao je lažnom.
Ranije je predsednik Lukašenko upozorio da u slučaju bilo kakve agresije odgovor Belorusije će biti brz i oštar,
„Beloruska miroljubivost nije sinonim za žrtvu“, naglasio je Lukašenko.
Prema rečima beloruskog lidera, „elementi hladnog rata“ vratili su se na savremenu međunarodnu scenu – trka u naoružanju, nuklearne ucene od strane lidera pojedinih zapadnih država.
„Očigledan je porast pretnji agresivnog nacionalizma i ekstremizma u različitim oblicima njihovog ispoljavanja. Ideologija neofašizma diže glavu“, rekao je on.
Istovremeno, Lukašenko je naglasio da sve ove pretnje nisu nastale juče.
„Geopolitički interes za Belorusiju od strane zapadnog hegemona je istorija duga više od jednog veka. Ali tehnologije i metode vođenja hibridnih ratova se stalno unapređuju i moramo gledati još dalje i biti korak ispred“, rekao je beloruski lider.