Protiv sirijskog naroda kao da se sve urotilo: ono što je preostalo od dvanaestogodišnjeg građanskog rata sada su na severozapadu zemlje dokusurili razoran zemljotres, nezapamćene hladnoće, nepostojanje bolnica, nemaština i nedostatak osnovnih namirnica. Vodeće zapadne zemlje ni u ovoj situaciji ne mogu da se oslobode sankcija prema režimu u Damasku i pomoć za sada šalju preko nevladinih organizacija kako bi izbegli direktne kontakte s prokazanim predsednikom Bašarom el Asadom.
U tu napaćenu zemlju za mnoge kao da je stigao sudnji čas. U Idlibu, Alepu, Jildiresu, Latakiji i drugim mestima na severu Sirije vlast i opozicija, kao i zemlje koje ih podržavaju, ne mogu da zakopaju „ratne sekire” i da udruženim snagama pomognu nesrećnicima. Čak se odvojeno prave spiskovi onih koji su nastradali, uz međusobno optuživanje za sprečavanje doturanja humanitarne pomoći, pošto neke granične prelaze kontrolišu džihadisti (Tahir al Šam), koje navodno podržava režim u Damasku.
Prema najnovijim podacima, u mestima koja kontroliše režim stradalo je 1.300, a u onima koje nadzire opozicija više od 1.200 građana, javlja turska agencija Anadolija. Strahuje se da će taj bilans biti mnogo tragičniji.
Kako prenose lokalni mediji, mnogi građani su još pod ruševinama i sve je manja verovatnoća da će ikada ugledati svetlost dana. Logično je pretpostaviti da će skončati zbog nedostatka mehanizacije da se uklone ruševine, kao i bez medicinske pomoći i zbog niskih temperatura i gladi. Čujemo glasove ispod ruševina, ali ne postoji način da stignemo do njih, kažu lokalni spasioci.
„Niko nas još nije kontaktirao da pošalje pomoć”, tvrde u humanitarnoj organizaciji „Beli šlemovi”.
„Ljudi su traumatizovani jer se osećaju bespomoćno. Molimo vas, pomozite jer će uskoro biti kasno”, apeluju iz Međunarodnog odbora Crvenog polumeseca, prenose agencije.
Slične poruke stižu i iz Norveškog saveta za izbeglice: „U zimskoj oluji i nezapamćenoj krizi u snabdevanju osnovnim namirnicama Sirijci nisu u stanju da se sami nose s posledicama zemljotresa. Pomozite”, poručuju iz te humanitarne organizacije, koja je aktivna na Bliskom istoku.
U razorenom mestu Jinldires pripadnici civilne grupe „Beli šlemovi” golim rukama pokušavaju da raščiste prolaze kako bi stigli do zatrpane dece koja ispod ruševina vape za vodom.