Spomenik ruskom pesniku Aleksandru Puškinu u centru Kijeva možda proživljava svoje poslednje dane, nakon što je više od 30 statua širom Ukrajine uklonjeno u poslednjih godinu dana, piše britanski „Gardijan“.
Oko spomenika nisu postavljeni džakovi peska i ograde kao ostali „voljeniji“ kijevski spomenici, Puškinova statua išarana je grafitima na kojima piše da je „imperijalista“ i „vojnik tuđe kulture“.
Jedna reč napisana na postolju spomenika, ipak, sumira sve ostale poruke koje su vandali na njemu ostavili: „Uništi„.
Za mnoge na Zapadu, bes protiv pisca iz 19. veka deluje apsurdno, piše „Gardijan“. Ipak, malo je verovatno da će njegova statua u centru Kijeva, koja se tu nalazi od 1962. godine, dočekati kraj sukoba u Ukrajini na istom mestu.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski prošlog meseca je potpisao Zakon o dekolonizaciji, u skladu sa kojim će spomenik Puškinu, ali i mnogi drugi će gotovo sigurno biti uklonjeni.
Taj zakon sličan je onom o dekomunizaciji iz 2015. godine, nakon kog su uklonjene veliki broj statua Marksa i Lenjina, dok su promenjena i imena više od 200 ulica.
Ipak, sada se na udaru nalaze spomenici koji simbolizuju ono što u Ukrajini smatraju „ruskim imperijalizmom“, bilo da su građeni za vreme Ruskog carstva ili Sovjetskog Saveza.
U Zakonu se precizira da se odnosi na „slike, spomenike, obeležja i natpise posvećenim osobama koje su javno, uključujući u umetničkim delima, podržavali, glorifikovali i pravdali rusku imperijalnu politiku“.
Za većinu Ukrajinaca, kako navodi „Gardijan“, problem nije sama Puškinova poezija, već „način na koji je on instrumentalizovan kao simbol ruske kulture i uticaja“.
Kako pokazuju rezultat istraživanja sprovedenog pre pet godina, u Ukrajini su u tom trenutku postojale 594 ulice koje su nosile ime poznatog ruskog pesnika, što ga je činilo trećim najčešćim imenom za ulicu u toj zemlji, nakon ukrajinskog nacionalnog pesnika Tarasa Ševčenka i prvog čoveka u svemiru Jurija Gagarina.
Građani Kijeva nedavno su glasali da promene naziv Puškinovog parka, koji će se u budućnosti zvati Bahrijanjijev park, u čast ukrajinskog pisca Ivana Bahrijanjija.