U komandi NORAD-a koji je zadužen za odbranu vazdušnog prostora Amerike i Kanade, na radarima su videli više od dve hiljade interkontinentalnih balističkih raketa koje su dolazile iz pravca Sovjetskog Saveza.
U skladu sa unapred predviđenim protokolom, uspostavljena je veza sa Zbignjevom Bžežiskim, savetnikom za bezbednost predsednika Džimija Kartera. U tom trenutku je već izdata naredba za poletanje lovaca koji su trebali da presretnu sovjetske bombardere. Istovremeno, sa aerodroma širom Amerike poleteli su bombarderi Strateške komande koji su trebali da izvedu osvetnički napad na Sovjetski savez.
Dok se spremao da stupi u kontakt sa predsednikom Karterom, Bžežinski je dobio poziv u kojem mu je rečeno da američki sistem za rano upozorenje ne vidi nikakvu opasnost. Naime, senzori koji mere seizmičke aktivnosti nisu zabeležili potrese zemlje koji prate lansiranje raketa. To se nije poklapalo sa upozorenjima iz komande u Koloradu zbog čega je na brzinu izvršena provera sistema.
Ratne igre
Na sreću, bila je reč o nesporazumu koji je mogao da dovede do Trećeg svetskog rata. Jedan visoki oficir, u činu pukovnika, greškom je dobio ovlašćenja koja nije smeo da poseduje. On je u kompjuter ubacio program za ratne igre, koje su predviđale raketni nuklearni napad na Ameriku. A, kompjuter koji je trebao da organizuje odbranu, nije prepoznao grešku. On nije uspeo da poveže različite podatke i da na osnovu njih, ostavi mogućnost za grešku, i proveru. A, kako je kasnije rekao jedan od istražitelja, zbog toga je napad na Perl harbur mogao da izgleda kao nedeljni piknik. Inače, Amerika je imala još dva slična incidenta. U maju i junu 1980. godine. U oba slučaja bila je reč o greškama zbog lošeg dizajna čipova.
Odsjaj sunca zbunio vojni satelit
I Sovjetski savez je imao slične probleme. Najpoznatiji je slučaj iz septembra 1983. godine kada je sistem za rano uočavanje opasnosti upozorio na lansiranje više interkontinentalkih balističkih raketa „minjutmen”. U komandnom centru nedaleko od Moskve, na dužnosti je bio pukovnik Stanislav Petrov koji je procenio da je to lažna uzbuna. Bio je u pravu, a istraga je pokazala da su zraci sunca koji su se odbili o oblake, napravili smetnje na vojnom satelitu.
Petrov, koji je umro 2017. godine, kasnije objasnio kako je doneo zaključak da je reč o lažnoj uzbuni.
– Da su nas Amerikanci napali to bi uradili sa celokupnim arsenalom od više hiljada raketa. Mi smo imali dojavu da je lansirano samo pet raketa i to nije bilo logično, objasnio je Petrov kojeg su zapadni mediji kasnije nazvali „čovekom koji je spasao svet”.