„Tada sam hteo da odgovorim Bušu nečim uvredljivim što bi moglo da odgovori na laži Amerikanaca o nekakvom biološkom oružju u našoj zemlji, na ciničnu okupaciju i ništa manje ciničnu posetu Bagdadu gde ga niko nije očekivao. Tokom te posete svuda sam bio blizu njega i tek na poslednjoj konferenciji za štampu odlučio sam da mu bacim u lice prvo jednu pa drugu cipelu. Buš sigurno ima uspomene za ceo život“, rekao je Zejdi.
Bacanje cipela u lice protivnika jedan je od najuvredljivijih gestova u arapskoj kulturi. Upravo zbog toga je Zejdi odlučio da pokaže odnos prema američkom predsedniku – kako svoj, tako i miliona Iračana.
Prisećajući se 5. februara 2003. godine, Zejdi je rekao da je to „crni dan u istoriji Iraka“.
„Pre toga su misije Agencije UN za atomsku energiju, koje su izvršile niz inspekcija u različitim objektima u Iraku, uveravale da u zemlji nema ni hemijskog ni biološkog oružja. Ali iz nekog razloga, nakon lažne epruvete Kolina Pauela, svi su zaboravili na to. Sve je ispalo tako samo zato što je Vašington težio da baci Irak na kolena i okonča njegovu rastuću ulogu u regionu. To je odgovaralo drugim zapadnim zemljama, pre svega Velikoj Britaniji. Skovana je prava zavera protiv Iraka, protiv vlade Sadama Huseina“, konstatuje irački novinar.
Po njegovim rečima, laž je glavno oružje američke spoljne politike. Vašington je spreman da pribegne zločinačkim sredstvima svake vrste samo da bi realizovao svoje planove i zadovoljio sopstvene interese.
„Zbog te Pauelove laži Irak je platio neopisivo skupu cenu – stotine hiljada poginulih, od kojih su mnogi deca, uništena ekonomija, nedostatak infrastrukture i socijalnih garancija, odsustvo nezavisne vojske i vlade. Ta laž nas je koštala 13 godina okupacije, američkih zverstava u našim zatvorima“, dodaje Zejdi, govoreći o posledicama američke invazije.
Takođe je podsetio da se nakon otkrivanja istine o Pauelovoj epruveti Vašington nije čak ni izvinio pred Iračanima.
„Šta su uradili? Jesu li se izvinili? Ne, nisu ni priznali da su ceo svet doveli u zabludu. Pretvaraju se da se u stvari ništa nije dogodilo“, zaključio je novinar.
Državni sekretar Amerike Kolin Pauel tokom sednice SB UN 2003. godine pokazao je epruvetu sa belim prahom kao dokaz da Irak navodno poseduje oružje za masovno uništenje, što kasnije nije bilo potvrđeno.