Đukanović je i ranije rekao da neće postupiti po izmenjenom Zakonu o predsedniku jer ga smatra neustavnim.
„Autori tog neustavnog zakona su bili kreativni. Ako je to njihov put, neka istraju, ali mene neće imati za partnera“, kazao je Đukanović, preneo je portal RTCG.
Šef crnogorske države je na taj način praktično odgovorio parlamentarnoj većini da neće pokretati konsultacije o izboru mandatara za formiranje nove vlade.
Predsednik DNP i jedan od lidera DF Milan Knežević je ranije danas u emisiji crnogorskog radija najavio da će danas ili sutra Đukanoviću uputiti dopis i zatraži otvaranje konsultacija za davanje mandata njihovom kandidatu Miodragu Lekiću da formira vladu.
Knežević je rekao Lekić, prema izmenjenom Zakonu o predsedniku, može biti izabran za mandatara i bez konsultacija sa Đukanovićem.
Do izmena Zakona o predsedniku je i došlo na predlog Demokratskog fronta, pošto je Đukanović u startu ignorisao predlog stare-nove parlamentarne većine da Lekić bude mandatar nove vlade.
Đukanovićev DPS je potom bojkotovala sednicu parlamenta na kojoj su birane nedostajuće sudije Ustavnog suda.
Lekić je sinoć u emisiji RTV Nikšić rekao da je Đukanović „glavni kočničar“ rešenja institucionalne i političke krize u Crnoj Gori.
Crna Gora je proteklih nedelja pod velikim pritiskom Vašingtona i Brisela da reši političku i institucionalnu krizu prvo izbornom nedostajućih sudija Ustavnog suda, a potom raspisivanjem vanrednih parlamentarnih izbora, prenosi Tanjug.
Raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora je i jedan od zahteva Đukanovićeve DPS i stranaka tradicionalnih koalicionih partnera ove stranke, na protestima koji se već neko vreme održavaju u Podgorici.
Ukoliko, kako je, na primer juče upozorila ministarka spoljnih poslova Slovenije Tanja Fajon u Podgorici, nova vlada bude formirana po izmenjenom, za njih veoma spornom Zakonu o predsedniku, EU će razmotriti mogućnost zaustavljanja procesa priključenja Crne Gore.