„U glavnom gradu Skoplju nedavno su registrovane pretnje bombama javnim ustanovama i objektima. Prvobitno su ciljali na škole i vladine objekte, ali sada su meta i hoteli i druge nevladine ustanove. Konačno, bila je neophodna evakuacija na Međunarodnom aerodromu u Skoplju, gde je saobraćaj morao biti privremeno obustavljen“, navodi se u informaciji nemačkog ministarstva inistranih poslova (dw.com/mk).
Premijer Severne Makedonije Dimitar Kovačevski je juče ocenio da se radi o hibridnom ratu i potvrdio da nadležne službe u ministarstvu unutrašnjih poslova rade na ovom pitanju u koordinaciji sa partnerskim službama iz NATO.
„Kada je organizovano sa ovakvim intenzitetom, sa toliko širokim obuhvatom, targetiranjem mesta, institucija, objekata i gradova sa velikim brojem žitelja, gde se ponavljaju poruke koje su iste u više država, može se pretpostaviti da se radi o hibridnom ratu. Jer, da je izolovan slučaj adolescenta, hakera, ne bi se dešavalo u toliko mnogo država, toliko istih institucija, u toliko istih dana, sa tako istim intenzitetom“, rekao je Kovačevski na konferenciji za novinare.
Prethodno je šef diplomatije Severne Makedonije Bujar Osmani rekao da je vlada u Skoplju u četvrtak (15. decembra) obavestila NATO o kontinuiranim dojavama o postavljenim bombama, ističuću da su takve pretnje javljaju i u zemljama u regiona.
„Dojave o bombama u Severnoj Makedoniji su deo hibridnih pretnji koje se javljaju i u zemljama u regionu, što je dovoljan razlog da se alarmira NATO. Komunicirali smo u četvrtak sa strukturama NATO da vidimo kakav bi hibridni pristup regionu mogao da se desi, koji su mogući razlozi“, rekao je Osmani kablovskoj Televiziji 21.
Anonomne poruke o postavljenim bombama u Severnoj Makedoniji prvo su 26. oktobra počele da stižu osnovnim i srednjim školama, a poslednjih dana i tržnim i poslovnim centrima, državnim institucijama, sportskim udruženjima i dvoranama, hotelima.