Nezadovoljne pristalice Pokreta sinoć su čak vređale i poslanike DPS-a, koji su podržavali skup, pa se postavlja pitanje ko su politički gubitnici, nakon scena koje su se odigrale ispred crnogorskog parlamenta.
Predrag Popović, nekadašnji potpredsednik Skupštine Crne Gore, kaže da je to što se sinoć dogodilo pred crnogorskim parlamentom klasičan odraz političke nemoći.
Zalutali u 21. vek
„Ko stoji iza sinoćnjih i jučerašnjih protesta manje je bitno, ali DPS je svojim delovanjem uspio da kreira svoju politiku u duhu zahteva koji su se juče mogli čuti pred Skupštinom, od ljudi i organizacija koje su zalutale u 21. vek. Ovo što oni traže i način na koji žele da sprovedu, mislili smo da je deo prošlosti. Nažalost, u Crnoj Gori neki misle da to tako i dalje može“, poručuje Popović.
On smatra da organizaciju „Ima nas“ čine delovi DPS-a, strukture koje su se otrgle kontroli, koje se polako distanciraju od DPS-a, verujući da mogu da stvore neke ekstremističke organizacije, kakva je očigledno ona koja stoji iza protesta, i da time zadrže određen broj glasača i utiču na politička zbivanja u Crnoj Gori.
„Mislim da je to politika koja je davno prevaziđena i da to i organizatore ovih skupova, i DPS gura ka krajnjoj marginalizaciji. To će rezultirati takvom ishodu. Jer niko normalan, ako misli dobro državi, narodu, porodici i društvu, ne bi posezao za takvim manifestacijama. Mislim i na DPS i njene satelite, manje partije. DPS je partija koja može da funkcioniše samo ako je na vlasti, to je klasična partija vlasti. Sve ovo mislim da je teško zaustaviti i prognoziram da to tjera DPS prema nestajanju kao partije“, tvrdi Popović.
Loša poruka o nezrelom društvu
Analitičar Predrag Drecun je mišljenja da će sinoćne nemile scene ispred Skupštine Crne Gore najviše negativno uticati na ekonomiju Crne Gore jer se investitorima šalje poruka da smo nestabilno i nezrelo političko društvo, jer se političari ne mogu dogovoriti oko popune krovne institucije koja garantuje postojanje Ustava.
„Investitore ne interesuje ko je kriv, oni vide da smo nestabilno društvo i oni neće doći – zašto bi ulagali u državu u kojoj je najbitnija borba oko političkih pozicija“, kaže Drecun.
On dodaje da će nakon sinoćnih incidenata najviše štete imati sama Crna Gora.
„Ako ne postoji Ustavni sud, onda ne postoji Ustav i onda se politički akteri ponašaju kako žele. U ovom slučaju inicijalna kapisla je bila to što predsednik Crne Gore Milo Đukanović nije dao mandat za sastav nove vlade Miodragu Lekiću, koji je kandidat parlamentarne većine. Evidentno je da postoji parlamentarna većina koja želi nešto da menja. Volja većine se opstruira nekom formalnom neprincipijelnom pričom i imamo pokušaj polarizacije Crne Gore. Navodno se štiti Ustav, navodno se štiti država, što nema blage veze, jer država se štiti ekonomskim razvojem. Pošto će se ova politička zbrka rešavati u narednih godinu dana, mi ćemo imati ekonomsku stagnaciju u toj godini pred nama, pa se postavlja pitanje kome je u interesu da Crna Gora ide u ovom pravcu. Ovdje je reč o pokušaju očuvanja višedecenijskih vladajućih pozicija i nespremnosti da se dođe do kompromisa“, ocenjuje Drecun.
Ističe da Crna Gora mora da se zalaže za sistemske vrednost, a ne za vrednosti navodnih vođa i da moramo poslati poruku investitorima da nisu bitne vlade, već da je bitno da država funkcioniše.
„DPS je zaigrao igru polarizacije u Crnoj Gori, umesto da se okrene saradnji sa novom parlamentarnom većinom. Nakon podgoričkih izbora, gde je narod jesno kazao da više ne podržava politiku DPS-a, stvorena je nova većina, šira od one koja je pobedila na izborima 30. avgusta 2020. Sada je tu i Evropa sad. U toj polarizaciji koju forsira DPS svi gube, u vremenima nesigurnosti otvara se prostor i za inostrane službe koje ne žele dobro Crnoj Gori, koje žele da izazovu nerede u Crnoj Gori i ovo je opasan period i izazovan za našu državu“, poručuje Drecun.