„Samo zajedno sa Ukrajinom alijansa će garantovati stvarnu zaštitu Evropi od bilo kakvog zadiranja u život naroda, u postojeće granice i na međunarodni poredak zasnovan na pravilima“, rekao je Zelenski u obraćanju.
„Ali teško je zamisliti snagu bez Ukrajine“, dodao je Zelenski.
On je zahvalio Litvaniji, čiji je parlament 6. aprila jednoglasno usvojio rezoluciju kojom se predlaže da se Ukrajina zvanično pozove u NATO na predstojećem samitu u Viljnusu u julu, na „razumevanju aktuelne bezbednosne situacije u Evropi“.
Ukrajina je podnela zahtev za brzi pristup NATO-u u septembru, uprkos negodovanju Rusije.
Širenje NATO-a na istok na račun postsovjetskih republika, uključujući Ukrajinu, je beskonačno i veoma opasno, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin u februaru prošle godine.
On je još pre početka sukoba u Ukrajini tokom sastanka sa ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom rekao da Ministarstvo spoljnih poslova treba da iznese svoje stavove o odgovorima koje je Rusija dobila na predloge upućene američkim kolegama u Vašingtonu i kolegama iz Severnoatlantske alijanse u Briselu.
Radi se o bezbednosnim pitanjima u Evropi i odgovorima na zabrinutost Rusije vezane za „beskonačno, po našem mišljenju, i veoma opasno širenje NATO-a na istok, sada već na račun bivših republika Sovjetskog Saveza, uključujući i Ukrajinu“, objasnio je Putin.