Tenkovi pristigli iz Nemačke neće odmah biti uključeni u borbu. Oni će sačekati da pristignu preostali „leopardi” koje su obećale Holandija, Danska, Poljska, Finska i druge NATO zemlje. U Najboljem slučaju, ti tenkovi će na front stići tokom narednih par meseci. Do tada će se i zemljište osušiti i omogućiti širu upotrebu mehanizacije.
Gotovo dve hiljade poginulih oficira
Uprkos stalnim zahtevima Zelenskog da Zapad Kijevu isporuči modernu tehniku, ukrajinska vojska ima znatno važnije potrebe od tenkova, topova i aviona. To su najpre oficiri koji komanduju trupama na terenu. Do sada je zabeležen gubitak najmanje 1930 oficira. Od tog broja više od 560 se odnosi na čin poručnika, koji komanduje jedinicom nivoa čete. Gubici ni među višim oficirima nisu zanemarljivi i oni uključuju najmanje 420 majora, pukovnika…
Ukrajinski problem sa hroničnim nedostatkom oficira datira pre 2014. godine i početka tenzija sa Rusijom. Ukrajina je u tri talasa, 2004, 2007 i 2012. godine smanjila oružane snage, kada je otišao veliki broj oficira. A, kada je počeo rat u februaru prošle godine, oružane snage su uvećane sedam puta. Vojne škole su počele ubrzanu obuku vodećeg kadra ali taj plan ima ozbiljna ograničenja. Školovanje jednog poručnika, u mirnodopskim uslovima, traje pet godina. U ratnim uslovima može i kraće ali to loše utiče na kvalitet organizacionih i liderskih sposobnosti.
Milion Ukrajinaca u uniformi
Problem sa nedostatkom oficira delom je rešen prijemom stranih boraca u redove ukrajinske vojske. U februaru prošle godine u Ukrajini je delovalo 20.000 stranaca. Taj broj danas se procenjuje na 60.000, od kojih samo tri do četiri hiljade direktno učestvuje u borbama. Preostali dobrovoljci zaduženi su za obuku i razna tehnička pitanja.
Ukrajina nema problem sa popunom jedinica. Tokom protekle godine, milion Ukrajinaca je nosilo uniformu. Gubici su dosegli cifru od 275.000 poginulih, ranjenih, nestalih i zarobljenih.