Rat protiv Jugoslavije bio je generalna proba za mnoge ratove koji su se kasnije dešavali, glasi jedan od zaključaka s jučerašnje promocije knjige jednog od najvećih nezavisnih mislilaca savremenog sveta Mišela Čosudovskog, profesora Univerziteta u Otavi i direktora Centra za istraživanje globalizacije. Njegovo delo „Agresija SAD i NATO na Jugoslaviju” štampao je Beogradski forum za svet ravnopravnih i predstavljeno je juče u Beogradu, a profesor Čosudovski rekao je da je na mnogo načina rat koji je vođen u Jugoslaviji počeo znatno ranije, odnosno osamdesetih godina i da je bio generalna proba za oružane sukobe koji su se posle desili.
„Već početkom devedesetih godina počeo sam da istražujem ekonomske dimenzije o situaciji ovde i shvatio sam koliko je ona ključna u strateškom i vojnom pogledu”, rekao je profesor Čosudovski na početku svog izlaganja. On je ukazao na to da je NATO kategorički tvrdio da je cilj bio sačuvati živote, ali je dodao da je godinu dana posle rata posetio dečju bolnicu za koju je rekao da je bila strateški cilj tokom bombardovanja, jer su u slučaju te bolnice pogođeni generatori za struju.
Profesor Čosudovski navodi da je Jugoslavija bila ekonomija u usponu, a da nakon 1999. godine usleđuje šok-terapija Međunarodnog monetarnog fonda i da je ova institucija 1999. godine imala strategiju kojom je uništila fiskalnu politiku Jugoslavije. Čosudovski je kazao da je u periodu od 1990. do 1995. godine strategija SAD bila da se na ovu teritoriju uvedu teroristi Al Kaide i da su oni uključeni u bošnjačko-muslimansku vojsku. Podsetio je da je Dejtonski mirovni sporazum potpisan 1995. u vojnoj bazi u Ohaju, pod nadzorom američke vlade, vojske i – armije advokata.
Govoreći o prelazu sukoba s tla Bosne i Hercegovine na Kosovo i Metohiju, profesor Čosudovski je objasnio da su SAD, da ne bi bile direktno povezane s ratom, unajmile privatnu plaćeničku kompaniju, odnosno korporaciju za vojno profesionalno regrutovanje. „Oni su regrutovali Agima Čekua, a kasnije je postao glavnokomandujući tzv. Oslobodilačke vojske Kosova”, ukazao je autor knjige i dodao da je tzv. OVK bila finansirana zahvaljujući organizovanom kriminalu.
O knjizi „Agresija SAD i NATO na Jugoslaviju” govorili su general u penziji i ranije načelnik GŠ Vojske Jugoslavije Branko Krga, general u penziji i predsednik IO Kluba generala i admirala Srbije Luka Kastratović i predsednik Beogradskog foruma za svet ravnopravnih Živadin Jovanović. Krga je rekao da veruje da je javnost u Srbiji s posebnim odobrenjem prihvatila naslov knjige koji glasi „agresija”. „Pojam agresije predstavlja samu suštinu onoga što se dešavalo 1999. godine”, rekao je Krga i podsetio na to da postoje i drugačije interpretacije, poput one „humanitarna intervencija”. Krga je istakao da je u vreme rata bio na čelu vojnoobaveštajne službe i naglasio da nije bilo apsolutno nikakvog plana etničkog čišćenja, kao i da je to profesor Čosudovski zapazio u poglavljima svog dela.
Razloge za rat koji je vođen protiv nas mnogi autori pronalaze u reafirmaciji NATO-a, povodom obeležavanja 50 godina od formiranja, a između ostalog i u neutralisanju Rusije na ovom prostoru, testiranju modela neke buduće intervencije, ukazao je Krga. Govoreći o posledicama rata, istakao je da je jedna od posledica stradanje srpskog, nesrpskog i albanskog stanovništva od humanitarnih bombi sa osiromašenim uranijumom, o čemu se takođe govori u knjizi. Još jedna posledica rata, ukazao je, jeste da je time izvršena generalna proba za ratove u Avganistanu, Siriji, Jermeniji i u drugim zemljama.
Kastratović je naveo da je napisano mnogo knjiga o NATO agresiji. „Jako bitno je istaći da je to bila agresija SAD, a NATO je samo produžena ruka SAD”, rekao je Kastratović i dodao da nas je profesor Čosudovski podsetio na ovu činjenicu. Istakao je da je značaj knjige i u tome što je ona napisana tokom agresije na našu zemlju, kao i da je trenutak same promocije dela značajan zato što SAD i EU otvoreno prete Srbiji i ucenjuju je.
Predsednik Beogradskog foruma za svet ravnopravnih Živadin Jovanović rekao je da je knjiga s velikim zadovoljstvom i čašću objavljena u dvojezičnoj formi, odnosno na srpskom i engleskom jeziku. „Iz knjige i iz izlaganja koje smo čuli proizlaze neke ocene koje uvek moramo imati u vidu, pogotovu što smo žrtve jednostrane prozapadne i pronatovske propagande i nismo uvek u stanju da razlučimo šta je objektivno, a šta je propaganda”, istakao je Jovanović. Kao prvo i najvažnije, naveo je da SAD i NATO imaju odgovornost zato što su vratile rat na evropsko tlo, posle Drugog svetskog rata, a kao drugu bitnu činjenicu, Jovanović navodi da je taj rat ekspanzionistički, to je rat širenja i osvajački rat. „To je daleko od neke intervencije, bilo da se ona zvala humanitarna ili nekako drugačije. Ta strategija širenja NATO-a na Istok je osnova na osnovu koje je izvršena agresija NATO”, rekao je Jovanović i dodao da je lanac NATO baza koje su nicale, kako je rekao, „kao pečurke posle kiše” u Bugarskoj, Rumuniji, sve do baltičkih republika i Poljske, počeo od „Bondstila”.