Jedinica ovih vojnika je neprekidno na dužnosti, danju i noću, sedam dana u nedelji, u miru i ratu. Raspoređena je širom Srbije, a „radarski pogled” njenih pripadnika seže i daleko preko državne međe. Reč je o 126. brigadi vazdušnog osmatranja, javljanja i navođenja (VOJIN), koja je jedinstvena u VS i od izuzetnog značaja za bezbednost i odbranu zemlje.
Pukovnik Jovica Kepčija, komandant ove jedinice, čitaoce „Politike” ovom prilikom upoznaje sa njenom organizacijom i specifičnostima.
„Naš sastav čine profesionalci, većina pripadnika su podoficiri koji, kao i oficiri, moraju imati odgovarajuća znanja iz oblasti neophodnih za rad na radarima kao što su elektronika, radio-lokacija i radio-tehnika. Naša zona odgovornosti je vazdušni prostor iznad cele teritorije Srbije i neprekidno smo angažovani na zadacima kontrole i zaštite vazdušnog prostora naše zemlje”, kaže pukovnik Kepčija.
Brigada ima dva bataljona, jedan pokriva južni, a drugi severni deo zone odgovornosti. Osmatrački radari, koji se, naravno, zbog svog načina operativne upotrebe kao i veličine i specifičnosti objekata u kojima su instalirani ne mogu sakriti, nalaze se na pet lokacija – radarskih položaja: Zlatibor, Lisinac kod Niša, Kačarevo, Stari Banovci i Sombor.
Deo ovih lokacija inače spada u takozvane izdvojene objekte, koji se nalaze daleko od naselja, sa potpunom autonomijom u radu, uključujući smeštaj osoblja, ishranu i zalihe energenata. Zimi, kada sneg zaveje puteve, to podrazumeva višednevni boravak na tim položajima i stalnu borbu za obezbeđenje uslova za nesmetano funkcionisanje.
„Podatke koje dobijamo sa svih radara prosleđujemo u sistem automatizacije centara VOJIN, gde se podaci obrađuju i objedinjuju. Na taj način stvara se jedinstvena slika o situaciji u vazdušnom prostoru koja se, kao obrađena informacija, dostavlja daljim korisnicima, kao što su operativni centri sistema odbrane i Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane. Takođe, u stalnoj smo koordinaciji i razmenjujemo podatke sa Agencijom za kontrolu letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA), koja upravlja civilnim vazdušnim saobraćajem”, kaže pukovnik Kepčija.
Osnovni zadatak 126. brigade VOJIN u miru je neprekidno osmatranje vazdušnog prostora zbog otkrivanja svih letelica, pa i onih koje ugrožavaju vazdušni prostor Srbije. U ratu, ova jedinica je jedan od oslonaca integrisanog sistema protivvazduhoplovne odbrane (PVO). Pravovremeno otkrivanje ciljeva u vazdušnom prostoru obezbeđuje sposobnost za brzu, pravovremenu i efikasnu reakciju u zaštiti sopstvenih snaga i objekata.
U mirnodopsko vreme incidenti su retki, ali se povremeno dešavaju, pa se ponekad u presretanje šalje takozvana dežurna para lovačkih aviona. Pre više godina desio se slučaj kada je mali avion, kojim je upravljao strani državljanin, bez odobrenja preleteo Hrvatsku i uleteo u vazdušni prostor Srbije, nakon čega je prizemljen na sportski aerodrom „Veliki Radinci” kod Sremske Mitrovice. Nedavno je jedan dvomotorni avion bez dozvole poleteo iz Mađarske i preko Rumunije u pograničnom pojasu prema Srbiji preleteo u Bugarsku. Ova situacija aktivirala je sve dežurne sisteme PVO u regionu.
Kao i mnogi sastavi VS, i ova jedinica je, tokom nedavne krize na severu Kosova i Metohije, stavljena u stanje pripravnosti i razmeštena je na teren sa radarom.
„Koristimo, uz kvalitetno održavanje i modernizaciju, radare TPS-70 američke proizvodnje, a imamo u operativnoj upotrebi i radare S-600 britanske proizvodnje. Uskoro očekujemo opremanje najmodernijim trodimenzionalnim radarima velikog i srednjeg dometa, što će označiti novu stranicu u istoriji naše jedinice, a sa aspekta osmatranja ovo opremanje i operativna upotreba novonabavljenih radara predstavljaće i značajno unapređenje prostornih i informacionih mogućnosti”, kaže pukovnik Kepčija.
U prvoj polovini ove godine deo pripadnika brigade ide na preobuku za operativnu upotrebu i održavanje novonabavljenih radara, a isporuka prvih radara iz inostranstva planirana je u drugoj polovini godine.
A prošlost ove jedinice seže u 1915. godinu, vreme Prvog svetskog rata, kada je srpska vojska osnovala stalne signalne, odnosno osmatračke stanice, sa kojima je komandama javljano o naletima neprijateljske avijacije, što ujedno predstavlja početak i formiranje službe vazdušnog osmatranja i javljanja (VOJ). Tradicija je nastavljena u jugoslovenskoj vojsci, a prvi radari koji su korišćeni su oni koje je tokom Drugog svetskog rata od Nemaca zaplenila Narodnooslobodilačka vojska Jugoslavije. U vreme JNA sistem radarskog osmatranja je maksimalno razvijen. Raspadom bivše SFRJ, od tadašnjih pukova VOJIN, 1992. godine formirana je 126. brigada VOJIN. Za izuzetne zasluge u odbrani zemlje tokom NATO agresije 1999. godine na SRJ brigada je odlikovana Ordenom narodnog heroja.