Reč je o merenju u 18 časova, kada je nivo Save na hidrološkoj stanici Gradiška iznosio 702 centimetra, što je za dva više od kote redovne odbrane od poplava koja iznosi 700 centimetara.
U saopštenju se dodaje da je stanje uredno i nema ugroženog stanovništva, niti objekata.
Ostali vodotoci na području koje pokrva Civilna zaštita Banjaluka su u opadanju.
Vodostaji reka Drine i Janje u Semberiji su u opadanju, dok su Save, Gnjice i Lukavca na ovom području u blagom porastu, navodi se u najnovijem izveštaju Republičke uprave civilne zaštite.
Vodostaj reke Save u 14 časova na vodomernoj stanici Jamena iznosi 987 centimetara, odnosno u porastu je za 63 centimetara u poslednja 24 časa.
Iz Uprave navode da je vodostaj Save prešao je redovnu kotu odbrane od poplava za 17 centimetara koja se uvodi kada na vodomernoj stanici Jamena dostigne 970 centimetara ili na Rači 650 centimetara.
Vodostaji Gnjice i Lukavca su u blagom porastu, ali su reke u svojim koritim i u granicima normale.
Prema informacijama Odsjeka za civilnu zaštitu Bijeljina, vodostaj reke Drine u 14 časova na vodomernoj stanici Radalj iznosi 409 centimetara, odnosno u opadanju je za 61 centimetar od poslednjeg izveštavanja.
Reka Drina koja je se delimično razlila u vikend naselju Janja polako se povlači u svoje korito.
Protok reke Drine na Hidroelektrani Zvornik u 14.00 časova iznosi 1.746 metara kubna u sekundi.
Iz Republičke uprave dodaju da je vodostaj reke Janje u opadanju.
– Nastavlja se sa praćenjem i obilaskom područja uz rečne vodotoke i po potrebi preduzimaće se i druge mjere iz Plana zaštite i spasavanja od poplava – navodi se u saopštenju.