Vipotnik je povodom 100 dana rada novog saziva Vlade Republike Srpske rekao da je Vlada u budžetu za tekuću godinu izdvojila milion KM za rešavanje pitanja Trgovske gore, te da je trenutno u fazi izrada akcionog plana.
On je dodao da će se realizovati dodatno istraživanje sa relevantnim institucijama Srpske kako bi se dokazalo da Trgovska gora ne ispunjava nijedan parametar za izgradnju odlagališta radioaktivnog otpada.
Vipotnik je podsetio da je pokrenut proces pred ESPOO konvencijom, istakavši da je dat i predlog za izradu sadržaja studije uticaja na životnu sredinu koje je pokrenula Hrvatska.
INVESTITORI ZAINTERESOVANI ZA PROJEKTE IZ OBLASTI OBNOVLjIVIH IZVORA ENERGIJE
Vipotnik je dodao da je primetna povećana zainteresovanost investitora za projekate iz oblasti obnovljivih izvora energije, prvenstveno kada je reč o solarnim parkovima i elektranama, za koje je izdato 20 lokacijskih uslova, među kojima se izdvaja solarna elektrana Bileća.
On je istakao da je u proteklom periodu izdato 17 građevinskih dozvola gde se izdvaja dozvola za prvi vetropark „Grebak“ u Republici Srpskoj na području opštine Nevesinje, šo je direktna strana investicija od 150 miliona KM i projekat od izuzetnog značaja ne samo za Nevesinje, nego i za celu Republiku Srpsku.
Vipotnik je rekao da je u proteklih 100 dana rada izdato i 40 ekoloških dozvola, te doneseno 80 licenci za pravna i 140 za fizička lica.
Realizovano je i polaganje 148 stručnih ispita čiji su učesnici, kako kaže, ostvarili mogućnosti za dobijanje licenci i postali konkuretni na tržištu rada.
On je dodao da su pojednostavljene i ubrzane administrativne procedure kako bi se na adekvatniji način odgovorilo na sve pristigle zahteve, te podnosilac zahteva za izdavanje lokacijskih uslova, građevinskih i ekoloških dozvola sada jako kratko čeka na dobijanje tih dozvola kada u skladu sa zakonom dostavi potrebnu dokumentaciju.
Ministarstvo je zaduženo i za izdavanje dozvola na dva važna projekta – auto-put Banjaluka-Prijedor i deonicu puta Brčko-Rača-Bijeljina, a ističu se i hidroenergetski projekti, kao i projekat aerodroma u Trebinju.
U FOKUSU DONOŠENjE ZAKONSKIH AKATA, NEMA PRENOSA NADLEŽNOSTI
Vipotnik je podsetio da se realizuje usklađivanje pravnih akata sa evropskom pravnom tekovinom s obzirom na to da je BiH dobila status kandidata u decembru prošle godine.
– Sve pravne akte koje budemo donosili – donosićemo isključivo u našoj nadležnosti. Nećemo dozvoliti nikakav prenos nadležnosti – rekao je Vipotnik u intervjuu Srni.
On je istakao da je u pripremi i Zakon o izmenama i dopunama zakona o stanovima na kojima ne postoji stanarsko pravo.
U TOKU REALIZACIJA PROJEKATA ENERGETSKE EFIKASNOSTI U JAVNIM OBJEKTIMA
Vipotnik je naglasio da postoji veliko interesovanje za projekte u oblasti energetske efikasnosti u javnim objektima za šta su izdvojena značajna sredstva, jer je reč o objektima iz oblasti prosvete i zdravstva.
On je istakao projekat potpisan sa Svetskom bankom u okviru kojeg je prošlo 20 objekata.
– Vrednost ovog projekta je šest miliona evra, od čega 4,5 miliona je kreditnih sredstava, a milion i po grant sredstava za sufinansiranje – pojasnio je Vipotnik.
Prema njegovim rečima, pokrenut je i projekat koji se odnosi na zaštitu biološke raznovrsnosti, upravljanje i finansiranje nacionalnih parkova i parkova prirode vredan 2,79 miliona dolara.
– Imamo i projekat energetske efikasnosti u javnim objektima koji sprovodimo sa Njemačkom razvojnom bankom i tu smo u procesu izbora najpovoljnijeg ponuđača za početak radova na pet objekata. U saradnji sa Globalnim fondom za životnu sredinu /GEF/ u okviru njihove lokacije GEF osam planiramo se uključiti u pripremu i implementaciju projekata energetske efikasnosti vrednosti 4,5 miliona evra – rekao je Vipotnik.
VAŽNI PROJEKTI U OBLASTI KLIMATSKIH PROMENA
Govoreći o projektima u oblasti klimatskih promena, Vipotnik je rekao da resorno ministarstvo uspešno sarađuje sa UN organizacijom za hranu i poljoprivredu /FAO/.
On je podsetio da se prvi odobreni projekat, vrijednosti 704.000 dolara, odnosi na unapređenje kapaciteta BiH za saradnju sa Zelenim klimatskim fondom i planiranje investicija u oblasti klimatskih promena, što je izuzetno značajno s obzirom na to da su u ovoj oblasti u Republici Srpskoj i BiH neophodne velike investicije i što će doprinijeti intenziviranju saradnje sa Zelenim klimatskim fondom.
– Kada znamo da je borba protiv klimatskih promena u fokusu ne samo Republike Srpske, nego i u evropskom i svetskom fokusu, onda je ovaj projekat od izuzetnog značaja – naglasio je Vipotnik.
Drugi projekat predstavlja nastavak projekta za razvoj Nacionalnog plana adaptacije /NAP/ koji se finansira iz sredstava Zelenog klimatskog fonda, vrednosti 492.000 dolara, a koji će realizovati FAO.