Nakon tri godine blokade, Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine trebao bi biti u punom sastavu. Višegodišnja trakavica o imenovanju sudija na relaciji predjednik i potpedsjednici Federacije, zbog pritiska visokog predstavnika, okončana je postignutim konsenzusom. Pa će tako sutra pred delegate u Dom naroda na potvrđivanje Odluka o imenovanju sudija. O sudbini Ustavnog suda odlučit će natpolovična većina prisutnih.
“Smatram da će se sutra većina delegata koja dođe opredijeliti da damo podršku i saglasnost na potvrđivanje odluke da popunimo Ustavni sud”, izjavio je Jasmin Duvnjak, predsednik Kluba Bošnjaka u Domu naroda FBiH (SDA).
Podrška ovoj odluci, čini se, neće izostati. Ipak, delegati nemaju usaglašen stav. Od uverenja da su izabrani najbolji kandidati, do nezadovoljstva ponuđenim. Iz SDP-a podsećaju da nisu svi kandidati odlično ocenjeni. Kažu, politika je ponovo ispred struke.
“Ovo je s podrškom međunarodne zajednice i tim njihovim lošim pragmatizmima u našoj zemlji odvedeno u pravcu da ćemo dobiti opet srodnike visokopozicioniranih članova vladajućih stranaka i na taj način ćemo ponovo dobiti politiziran sud”, ocjenjuje Aner Žuljević, delegat u Domu naroda FBiH (SDP).
“Imam povjerenje da je gospodin Čavara, ali i dva ostala dopredsjednika dali suglasnost, dobro proučili materijal koji su dobili od VSTV-a, tako da su dali ono što oni smatraju najboljim”, kaže Zdenka Džambas, delegatkinja u Domu naroda FBiH (HDZBiH).
Teško dogovorena lista sudija nije potpuna. Iako u Ustavnom sudu nedostaju četiri suca, čelnici Federacije su predložili samo tri. I tu počinju nova pravila iz poslednjih Šmitovih odluka.
“Biramo četvrtog nedostajućeg sudiju i s obzirom na to da je ranije jedan od sudija otišao u penziju iz reda Bošnjaka, sasvim je logično i opravdano da taj nedostajući sudija bude sutra izabran iz reda bošnjačkog naroda”, smatra Duvnjak.
Polemika se i ranije vodila o četvrtom kandidatu. Predsednik Federacije Marinko Čavara predložio Dubravka Čamparu iz reda Ostalih, ali potpredsednici Dunović i Mahmutbegović nisu podržali.
“Imamo i informacije koje kažu da je Čampara bio najbolji ocijenjeni kandidat i da postoji problem da bi Bošnjaci imali manji broj sudija u Ustavnom sudu nego što Ustav garantuje. Na drugoj strani imate neko obrazloženje međunarodne zajednice koja sa svoje strane ne zna ko bi trebao biti formalni predlagač te odluke. Opet se igra neka dječija igra i vrtić s ozbiljnim institucijama”, ističe Žuljević.
Ustavni sud Federacije BiH od deblokade deli samo još sednica Doma naroda. Nakon tri godine svih devet mesta bi trebalo biti popunjeno. U punom kapacitetu, Ustavni sud Federacije BiH moći će delovati u skladu sa svojim nadležnostima. Time bi oživelo i Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa, ključnog tela ovog suda.