Televizija T7 u Prištini, koja se „dala u potragu” za organizacijom koja radi na tome da Bugari na Kosmetu dobiju status manjine, ukazuje da funkcija kancelarije u selu Gornji Krstac u Dragašu nije najjasnija.
Organizaciju „Ujedinjeni Bugari” se još od 2019. godine zalažu za priznavanje Bugara kao zvanične zajednice na Kosovu i Metohiji.
Njihov rođak, Uzair Hamza, koji je i šef kancelarije za zajednice u Dragašu, potvrdio je aktivnost organizacije na priznanju Bugara kao zvanične zajednice na Kosmetu. O priznavanju Bugara kao etničke manjine razgovaralo se i na poslednjem sastanku predsednice Vjose Osmani i potpredsednice Bugarske Ilijane Jotove.
Jotova je čak rekla da je dobila podršku za predlog da Bugari imaju rezervisano mesto u Konsultativnom savetu za zajednice u blizini njene kancelarije.
Predsednik Nacionalnog saveta Goranske manjine u Srbiji Amir Kajkuš poručio je da na prostorima sadašnje Gore, Goranci žive duže od osam vekova pod tim imenom koje i danas koriste i da tu čuvaju svoj identitet.
Kajkuš je to rekao povodom vesti bugarske agencije BTA o poseti potpredsednice Bugarske Ilijane Jotove Kosovu i oblastima u kojima, prema njenim rečima, živi bugarska etnička zajednica.
On je, za portal „Kosovo onlajn”, tada istakao da je jedan od razloga za formiranje Nacionalnog saveta Goranaca u Srbiji upravo bio i taj da očuvaju svoj viševekovni identitet i daju na značaju činjenici da Goranci postoje, i po istorijskim zapisima, sigurno više od osam vekova.