Podsetimo, reč je o granicama pre tzv. Trijanonskog sporazuma 1920. kojim je ova država, koja je prethodno bila u okviru Austrougarske, izgubila čak 72 odsto svoje teritorije. Tri miliona etničkih Mađara ostalo van matične zemlje. Inače, konture Mađarske u pomenutim granicama neretko se viđaju prilikom raznih zvaničnih svečanosti ili kao motiv u izradi suvenira.
Dodajmo i da su još na početku ruske specijalne operacije u Ukrajini mađarski sveštenici izražavali nadu da će Budimpešta ponovo preuzeti kontrolu nad Zakarpatskom oblašću. Kako je tada preneo „Njujork tajms”, stanovništvo koje živi u pomenutom regionu na pokušaj ruske vojske da se približi Kijevu i da ga eventualno zauzme uopšte nije gledalo – neblagonaklono.
„U pograničnim mestima sa Mađarskom strepnja je visila u vazduhu. Neki su sveštenici prvih dana rata čak pozivali vernike da sačuvaju nadu da će po padu Kijeva region zauzeti Mađarska. Istini za volju pravih potvrda ovih nagađanja nema”, prenosi američki list i dodaje: „Mađarski TV kanali ne pridaju mnogo pažnje tvrdnjama Kijeva kako Rusija želi da preuzme delove ukrajinske teritorije i umesto toga podržavaju namere Moskve da zaštiti manjine koje govore ruskim jezikom, a što iste malo razlikuje od etničkih Mađara”.
Nešto pre Orbana bivši šef diplomatske službe Rumunije i politikolog Andrej Marga takođe je izjavio da se Ukrajina prostire u granicama koje nisu prirodne i da bi delove svoje teritorije trebalo da vrati Rusiji, Mađarskoj, Poljskoj i Rumuniji. „Tvrdim, pod punom odgovornošću: Ukrajina se prostire unutar neistorijskih granica i dužna je da Zakarpatje prepusti Mađarskoj, Galiciju Poljskoj, Bukovinu Rumuniji… Dakle, zemljama kojima te teritorije istorijski pripadaju”.
Javili su se i Poljaci uopšte ne skrivajući ambicije da i oni jedno parče Ukrajine stave pod svoju kontrolu. Mada izuzetno revnosni kada je u pitanju verbalna podrška susedu, u Varšavi su svesni da bi za njih bilo kakvo uplitanje u dešavanja na terenu moglo lako da se vrati kao bumerang. Zato se oslanjaju na saveznika sa severnoameričkog kontinenta u nadi da će im upravo on omogućiti ispunjenje želja o „ispravljanju” granica. Nedavni incident sa ukrajinskim protivvazduhoplovnim raketama koje su pale na poljsku teritoriju i izazvale pogibiju dvoje ljudi, upisane su u Varšavi kao poen koji će kad-tad doći na naplatu.
Izgleda da je odluka Rusije da pod svoju zaštitu preuzme Donbasku i Lugansku republiku i Hersonsku i Zaporošku oblast i kod drugih zemalja sa prostora centralne Evrope otvorila teritorijalne apetite. Naravno ne bez razloga, jer ovaj deo Starog kontinenta oduvek je bio sklon crtanju novih međa, seobama naroda i ratnim pustošenjima. Uostalom, upravo ovde bilo je jedno od glavnih poprišta dosadašnja dva svetska rata.
Drugim rečima, sve osude ruske vojne akcije u Ukrajini Evropljanima služe samo kao pokriće za sopstvene pretenzije. Nema sumnje da u Mađarskoj, Poljskoj, Rumuniji… vrlo pažljivo čekaju kakav će biti ishod u susednoj im državi da bi po okončanju ratnih dejstava, a možda i uoči kraja drame, izašli sa svojim „legitimnim” zahtevima.
U Kijevu će svakako morati da računaju i na zahteve Sjedinjenih Američkih Država. Ne treba ni sumnjati da svaka američka raketa, tenk ili borbeno vozilo dotureni u Ukrajinu – imaju svoju cenu. A kako vidimo račun je sve veći, i što je najvažnije, Ukrajina sa svojom ekonomijom, do pred rat najslabijom u Evropi i pogotovo u sadašnjem razrušenom stanju, te pare neće moći da isplati. Moraće da se ponečega odrekne. Možda baš nekih teritorija.
Kako kazuju enciklopedije, država Ukrajinaca nastala je odvajanjem Ukrajinske Sovjetske Socijalističke Republike od dotadašnje unije sa drugim sovjetskim republikama, a po raspadu Sovjetskog Saveza 1991. Ovde je bilo i sedište istočnoslovenske kulture u srednjem veku, pre no što je podeljena između Ruskog carstva, Poljskog kraljevstva, Velike kneževine Litvanije, Austrijskog carstva i Osmanskog carstva. Kratak period nezavisnosti (1917–1921) nakon velike Oktobarske revolucije okončan je uključivanjem Ukrajine u Sovjetski Savez (1922), sadašnje granice uspostavljene su 1954. a novu nezavisnost, kako rekosmo, stiče po raspadu SSSR-a.