Sarajevo – Direktorka Univerzitetskog kliničkog centra u Sarajevu (UKCS) i profesorka na sarajevskom Medicinskom fakultetu Sebija Izetbegović u poslednjih nekoliko dana je glavna medijska zvezda. U žižu, ne samo javnosti, ona je dospela nakon što joj je Senat Univerziteta u Sarajevu (UNSA) poništio zvanje magistra medicinskih nauka. Odluka o poništavanju donesena je na osnovu izveštaja posebne komisije UNSA koja je, proveravajući verodostojnost isprava o postdiplomskim studijama Izetbegovićeve, utvrdila da je njena diploma sporna, to jest da – ne postoji.
Rektor UNSA Rifat Škrijelj, koji je potpisao rešenje o poništavanju upisa Izetbegovićeve u matičnu knjigu magistranata, kaže da je napravljen tek prvi korak i da sledi još mnogo toga da se uradi. Očekuje da to neće iziskivati mnogo ni truda ni vremena, jer, kako je rekao, kad se dovede u pitanje nečiji magistarski studij, onda se sve što je iza toga ostvareno, a za šta je magistarski studij bio preduslov, dovodi pod znak pitanja.
„Ne bih želeo da prejudiciram konačan ishod, ali u svakom slučaju vrlo ozbiljan upitnik je i nad profesorskim zvanjem Izetbegovićeve”, rekao je Škrijelj za sarajevski „Avaz”.
Dekan Stomatološkog fakulteta u Sarajevu Muhamed Ajanović, koji je bio na čelu komisije za proveru akademskog zvanja Izetbegovićeve, takođe misli da je ona u potpuno nezavidnoj situaciji. Gubitkom diplome poslediplomskih studija, odnosno poništavanjem upisa u matičnu knjigu magistranata, stiče se uslov i za gubitak titule doktora nauka, a samim tim i svih akademskih zvanja”, izjavio je Ajanović.
Izetbegovićeva ne razmišlja tako. Navode Senata UNSA koji kruže društvenim mrežama uz različite i prilično podrugljive komentare na njen račun, ona naziva „neistinama” i „pokušajem njene diskreditacije kao redovne profesorke”. Preti dekanu Škrijelju i najavljuje podnošenje krivične prijave protiv njega. Dodatnu motivaciju u „odbrani” daje joj suprug Bakir Izetbegović, lider SDA, uveravajući je kako je to „politički motivisana kampanja”, čiji je cilj „slabljenje njegove SDA”.
„Decenijama je prisutan proces unošenja razdora i smutnje među Bošnjacima… Na udaru su, čemu svakodnevno svedočimo, afirmisani političari, ulema, poznati branioci. I samo prezime Izetbegović odavno je predmet ciljanih napada i diskvalifikacija. U poslednje vreme fokus je stavljen na moju suprugu, profesorku na Medicinskom fakultetu u Sarajevu… Afera će potrajati i dobiće epilog na sudu, a u javnost će međuvremenu biti izložena spinovima, poluistinama i neistinama”, naveo je Izetbegović.
Neki sarajevski mediji koji se vrlo intenzivno bave „slučajem Izetbegovićeve”, kao „Avaz”, na primer, izveštavaju da odluka Senata UNSA kojom joj je oduzeto akademsko obrazovanje i poništen magistarski nosi i krivičnu odgovornost. Napominju da Tužilaštvo Kantona Sarajevo već „dve godine bojažljivo” vodi istragu o školovanju i akademskom putu Sebije Izetbegović.