On je za Tanjug rekao da su to naši lideri prepoznali i da zato šalju poruke da su spremni da razmotre promenu svoje politike u tom pogledu. Subotić kaže da su sve države Zapadnog Balkana dobile osnaženu evropsku perspektivu, ali da stanje u Srbiji nije tako jednostavno, jer je ona jedina država tog regiona koja se nije usaglasila sa različitim paketima sankcija koja je EU uvela Rusiji. „Prethodne godine je 45 posto bio naš stepen usklađenosti, a godinu pre toga 64 posto.
Shodno tome, očekivano je da će države EU nastaviti da pritiskaju Srbiju da se usaglasi sa spoljnom politikom, jer to nije samo usaglašavanja, već ukazivanje solidarnosti. Bitno je da Srbija pokaže da je spremna da sarađuje i da joj se može verovati. Shodno tome ova godina će biti presudna u tome kada je u pitanju da li Srbija postaje članica EU” istakao je on.
Smatra da je francusko-nemački plan postao plan EU, odnosno svih njenih članica, uključujući i države koje ne priznaju Kosovo, i dodaje da će u tom pogledu i Beograd i Priština morati da pokažu spremnost na kompromise. Subotić navodi da je jasno da ni Beograd niti Priština nisu oduševljeni evropskim planom, ali da je dobro što su srpski lideri poslali jasnu poruku da prihataju taj plan, dok je na Prištini da pokaže spremnost da se drži svoje reči i da ne menja stavove iz dana u dan.
„Što se tiče Rusije, videli smo da je ona nervozna kada je u pitanju Srbija. Po prvi put smo videli ambasadora koji šalje pretnju da ukoliko uvedemo sankcije trpećemo ekonomske posledice. Imali smo i ruske zvaničnike koji su rekli da bi uvođenje sankcija bilo ravno samoubistvu” istakao je Subotić za Tanjug.