Treba biti spreman. To je, ukratko, pouka koju je Tajpej izvukao proučavajući i pomno prateći rat u Ukrajini, zbog čega će se, kako kažu u njihovom Ministarstvu odbrane, fokusirati na proizvodnju bespilotnih letelica. Dronovi imaju ključnu ulogu na obe strane u aktuelnom sukobu i oni su, kako nedavno rekoše u Kijevu, budućnost modernog ratovanja. Reklo bi se da su i novi znak produbljivanja saradnje među državama, što se da zaključiti i na primeru Moskve i Teherana, koji će u Rusiji združenim snagama graditi fabriku za pravljenje dronova kako bi se koristili u ratu u Ukrajini, i ne samo tamo. „Volstrit džornal ” javlja da će dve zemlje praviti daleko brže dronove, koji će zadati nove muke ukrajinskoj protivvazduhoplovnoj odbrani.
Stoga je i Tajvan, suočen s rastućom pretnjom Kine da bi mogla da upotrebi silu kako bi ostrvo stavila pod svoju kontrolu, rešio da ubrza razvoj i proizvodnju dronova i da sledi primer Kijeva, koji se odupire nadmoćnijim ruskim snagama. Pritom se verovatno i neminovno misli i na „pomoć prijatelja ” u naoružanju i svim drugim resursima, te i na nove načine produbljivanja saradnje među državama, koje je u slučaju Irana i Rusije Bela kuća nazvala „totalno defanzivnim partnerstvom”.
O pripremama za rat otvorenije se priča od kada je general Pentagona predvideo da će Kina i SAD zaratiti za dve godine. Potom je mogućnost rata između dve najmoćnije države na planeti potvrdio i predsedavajući američkog kongresnog Odbora za spoljnu politiku. O sukobu se šuškalo još lani, kad je Peking naredio vojne vežbe oko Tajvana nakon što je u prijateljsku posetu Tajpeju došla Nensi Pelosi, tada predsedavajuća Predstavničkog doma Kongresa. Ona i Džozef Bajden tada su se zavetovali da će pomagati Tajvanu i obećali da će čak da „pošalju vojsku da ih brani u slučaju kineske invazije”. I tada se Tajvan suočio s kineskim bespilotnim letelicama koje su zujale po ostrvima duž obale. Ničeg više od zveckanja oružjem tada nije bilo, ali sada se otvoreno prognozira da će Peking pokušati da zauzme Tajvan 2024. Ta godina je idealan trenutak, jer će Vašington tada biti preokupiran predsedničkim izborima.
Dakle, ako Amerika i Kina budu spremne da vode rat na ostrvu „do poslednjeg Tajvanca”, kako to sada u Ukrajini čine SAD i Rusija, moraju biti spremni i lokalci. Stoga, kako reče portparol Ministarstva odbrane Tajvana Sun Li-Fang, nacionalni institut za nauku i tehnologiju u vlasništvu vojske preuzima vodeću ulogu u razvoju oružja budućnosti, a uključiće se i civilne kompanije. Oni već proizvode dronove koji zadovoljavaju međunarodne standarde, ali je neophodno da ih razvijaju i unapređuju za napade, jer moraju ići u korak sa svetom. Takođe, neke vrste oružja koje su SAD već prodale Tajvanu trenutno koriste Ukrajinci, kao što su protivbrodske i rakete vazduh–vazduh ili podrška programu za nadzor radara. Ali, Tajvanu treba više odbrane za sukob s Kinom. Zato okuplja proizvođače dronova kako bi pripremio vojsku i okrenuo se privatnom sektoru da bi ojačao lanac nabavke za odbranu. „Fajnenšal tajms” je nedavno pisao da prema planu, za čije ostvarenje je namenjeno gotovo dve milijarde dolara tokom tri godine, vlada ima cilj da uključi privatne proizvođače dronova u nacionalni tim za razvoj sistema bespilotnih letelica s ciljem da do jula dobijaju narudžbine.
Tenzije rastu, a više nije tajna ni da zbog sumornih prognoza američke kompanije prave planove za vanredne situacije, tačnije, da revidiraju poslovanje na Tajvanu kako bi bili spremni za novu „geopolitičku klimu”. Navodno su, od kada su lani počele ratne igre oko Tajvana, američke kompanije osetile potrese u poslovanju, a politička neizvesnost u zemlji zbog tenzija sa Kinom odvraća kompanije od daljih ulaganja. Ostrvo je de jure u sklopu Kine, ali defakto pod američkom kontrolom i zato, kada SAD kažu da će braniti Tajvan, to nije prazna pretnja, već odbrana interesa Amerike. Stoga nije prazna priča ni to da će Tajvan sigurno biti spreman kako bi eventualna kineska akcija na ostrvu imala što veću cenu za Peking.