Uprkos glasnom negodovanju i Vašingtona i dobrog dela EU zvaničnika, ali i pojedinih u Berlinu sa kojima deli vlast, nemački kancelar Olaf Šolc je ipak bio u zvaničnoj poseti Pekingu. Otuda je najverovatnije i prvo što je objavljeno sa sastanka sa kineskim liderom Si Đinpingom ono što bi valjda trebalo da odobrovolji Zapad – zatražio je od Pekinga da iskoristi svoj „uticaj na Moskvu da se povuče iz Ukrajine i zaustavi napade i patnje civilnog stanovništva“.
Na ono, međutim, zbog čega je Šolc, pre svega, bio u Kini najbolje je ukazivao podatak da je sa njim u Pekingu bila brojna privredna delegacija.
Nije poslušao EU i Vašington
I dok nemački mediji to tumače kao nastavak politike Angele Merkel, koja je odnose sa Kinom podsticala pre svega zbog razvoja nemačke privrede, Vašington i Brisel su je pratili sa posebnim podozrenjem. Pogotovo Amerika čiji je sukob sa Kinom preko Tajvana u ekspanziji i kako je nedavno pisao Blumberg, Vašington razmatra uvođenje sankcija Kini po uzoru na one antiruske.
Dobar poznavala Kine, spoljnopolitički komentator, Borislav Korkodelović za Sputnjik kaže da Šolca nisu štedeli ni unutar nemačke vlade, Bundestaga, nemačkih poslanika u Evropskom parlamentu.
Pre samo nekoliko dana, nemačka ministarka inostranih poslova Analena Berbok oštro i javno je podsetila Šolca da je njegova vlada došla na vlast obećavajući da će ponovo prilagoditi strategiju prema Kini.
Digla se prašina i u EU. Predsednik Francuske Emanuel Makron nedavno je upozorio Šolca da rizikuje da bude izolovan.