Još bolji, napredniji, inovativniji – u razvoju naoružanja. S ovim željama je u 2023. ušla Severna Koreja, koja je godinu započela ispaljivanjem balističke rakete, te pretnjom Južnoj Koreji i najavom planova za razvoj sposobnijih raketa i većeg nuklearnog arsenala.
Ispaljivanje balističke rakete, koja je u nedelju, prvog dana 2023, prešla 400 kilometara pre nego je završila u moru između Korejskog poluostrva i Japana, kao i tri projektila kratkog dometa 31. decembra, signalizira produbljivanje animoziteta prema Seulu i prijateljima njegovog južnog suseda na čelu sa SAD. Ukazuje i na to da će Pjongjang, kako je najavio, udvostručiti napore da ojača vojnu moć.
„Dojče vele” piše da je režim u Pjongjangu izjavio da je Južna Koreja nesumnjivi neprijatelj, koji je „pakleno sklon drskom i opasnom gomilanju oružja”. Reklo bi se da je već sada raspršena lani najavljivana mogućnost da bi dve zemlje mogle da krenu putem smirivanja tenzija i pružanja ruke pomirenja.
Iako agresivni ton decenijama razdvaja ova dva suseda, analitičari cene da pretnje koje sada dolaze iz Pjongjanga treba da budu razlog za duboku zabrinutost. Smatraju da se bezbednosna situacija na Korejskom poluostrvu ponovo pogoršava jer Kim Džong Un gleda na sadašnju vlast u Seulu kao daleko neprijatniju u odnosu na prethodnu. U ovoj godini prognoziraju još borbeniji sever i još više naoružan jug. Nova južnokorejska administracija nagovestila je zauzimanje tvrđeg stava prema Pjongjangu i delanje u cilju organizovanja zajedničkih nuklearnih vežbi sa SAD.
Tajvanski mediji preneli su da je Kim Džong Un na sastanku održanom krajem decembra podvukao potrebu za razvojem i razmeštanjem „ogromne vojne moći” zarad zaštite suvereniteta, jer Vašington i Seul pokušavaju da ih „izoluju i uguše”. Prošlog meseca najavili su i planove da do aprila pošalju prvi špijunski satelit u orbitu. Južnokorejski mediji zabrinuto su izveštavali o tome da se bliži kraj rada na prvoj podmornici sposobnoj da ispaljuje rakete dugog dometa.
Ovi tonovi podržavaju agresivniju doktrinu koja se mogla nazreti nakon daleko brojnijeg lansiranja raketa u drugoj polovini 2022. „Dojče vele” ističe da možda nisu bila tehnički impresivna, ali su se u velikom obimu odvijala u nepredvidivim vremenima. Da su dani koji slede daleko nepredvidiviji u odnosu na minule, u razornijem kontekstu, govore i najave probe nuklearnog oružja, prve od 2017. godine.
Ove i slične „izvedbe” Kim Džong Un voli da povezuje s važnim datumima u zemlji, poput svog rođendana ili obeležavanja godišnjice rođenja svog oca i dede. Analitičari za „Koreja tajms” potencijalno testiranje nuklearnog oružja povezuju s predstojećim datumima – 8. januarom, kada je rođendan vođe, 16. februarom, kada se slavi godišnjica rođenja Kim Džong Ila i 8. februarom, kada će biti obeleženo 75 godina od osnivanja Korejske narodne armije.
Trka u naoružanju na poluostrvu zabrinjava analitičare i u kontekstu mogućnosti da može doći do sukoba, čak i ako bi se na granici desio mali incident koji bi brzo eskalirao jer dve strane ne komuniciraju. Stoga bi, smatraju kritičari, nešto sitno moglo da preraste u veliku krizu.