Sarajevo – Višegodišnja direktorka Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) Sebija Izetbegović, supruga lidera Stranke demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića i poslanik u Skupštini Kantona Sarajevo, ostaje i bez diplome doktora nauka. Većina članova Senata Univerziteta u Sarajevu (UNSA) dala su, na prekjučerašnjem vanrednom zasedanju, podršku rektoru Rifetu Škrijelju da postupi po nalogu Kantonalne uprave za inspekcijske poslove i da Izetbegovićevoj poništi diplomu doktora nauka.
Početkom prošlog meseca Izetbegovićevoj je poništeno i zvanje magistra medicinskih nauka, a samo nekoliko dana kasnije i zvanje redovnog profesora na katedri za ginekologiju i akušerstvo Medicinskog fakulteta u Sarajevu. U tekstu pod naslovom da je Izetbegovićevoj „Ostala još samo ‘titula’ sultanije”, sarajevski „Avaz” naznačava, između ostalog , i to da ona sada, prema Statutu Kliničkog centra, „ne ispunjava uslove” ni za ostanak na direktorskoj poziciji na kojoj se nalazi od 2014. godine
Advokatski tim Izetbegovićeve smatra da je odluka Senata, kojom joj se poništava diploma doktora nauka, „u potpunosti nezakonita”. Naime, njihov stav je, kako prenose lokalni mediji, da Senat „nije mogao odlučivati o Rešenju inspekcije koje nije pravosnažno, jer je na njega uložena žalba”.
U odbranu Izetbegovićeve stao je pre nekoliko dana i nedavno osuđeni premijer Federacije BiH Fadil Novalić, inače kadar SDA. On je zvanično zatražio „ocenu ustavnosti Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo po kojem su poništena akademska zvanja Izebegovićeve”. U odgovoru koji mu je javno uputio, rektor UNSA Rifet Škirjelj naveo je da Novalić tim potezom neće nimalo pomoći Izetbegovićevoj.
„Nijedan zakon koji se eventualno pokušava rušiti zbog pojedinca ne može pomoći tom pojedincu, jer postoji još zakona u ovoj zemlji”, kazao je Škrijelj i dodao da on „veruje u pravosudni sistem BiH, ma koliko on bio pritisnut od strane politike”.
Akademska zvanja Izetbegovićeve dospela su u žižu javnosti još u maju 2021. godine. Tada je Tužilaštvo Kantona Sarajevo pokrenulo istragu o njenoj diplomi koja je bila sporna, što je proverom zvanično i dokazano. Naime, pokazale su se netačnim njene tvrdnje da je postiplomske ispite, koje joj je priznao Medicinski fakultet u Sarajevu, položila u Zagrebu. Iz Ministarstva nauke i obrazovanja Republike Hrvatske potvrđeno je da „Izetbegovićeva jeste upisala postdiplomski studij”, ali da oni „nemaju podatke o položenim ispitima”. I pred toga ona je i dalje tvrdila da je „veći deo ispita položila na zagrebačkom Medicinskom fakultetu”. Proveru načina sticanja njenog akademskog zvanja i odluke UNSA Izetbegovićeva karakteriše kao „politički motivisane postupke” koji se, po njenom mišljenju, „provode u svrhu ostvarivanja određenih političkih agenda i u cilju njene lične diskreditacije”.