Banjaluka – Izbor srpskih delegata u Dom naroda parlamentarne skupštine BiH po svemu sudeći još nije okončan. Iako je Skupština Republike Srpske minule sedmice taj posao završila i na tajnom glasanju izabrala pet delegata, Centralna izborna komisija (CIK) BiH – kojoj je ishod glasanja poslat na verifikaciju – našla je manjkavosti u postupku koji je vodila Komisija za izbor i imenovanje Skupštine RS.
CIK je odlučio da prizna sporni listić, koji je zbog nepropisnog popunjavanja proglašen nevažećim. To izaziva posledice, jer ni rezultati izbora za srpske delegate ne ostaju isti. Stoga je CIK odlučio da će petog delegata u Domu naroda BiH izabrati žrebom. Takvom odlukom dovedena je u pitanje većina Dodikovog SNSD-a, koji je osvojio četiri delegatska mesta, od ukupno pet, a time i kontrolu nad tim domom.
Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da Srpska mora naći način da se zakonski zaštiti od ovakvih manipulacija.
„CIK pokušava da izvrgne ruglu izborni ciklus, što nije prvi put”, rekao je Stevandić novinarima u Banjaluci. On smatra da Srpska treba sama da izdaje sertifikate za izabrane predstavnike u institucijama i da donese zakonska rešenja koja će to omogućiti kako bi se sprečilo da „bilo ko menja izbornu volju građana ili institucija Srpske”. Navodi da glasanje članova CIK-a „jasno pokazuje o čemu je reč, jer su protiv te odluke bila dva člana koji su jedini izabrani u skladu s konkursom i pravnim propisima”.
„CIK se bavi gatanjem šta je onaj ko je poništio glasački listić i precrtao političku partiju hteo time da kaže. To je tumačenje volje van realnog sveta i ne može imati pravne konsekvence. Tumačenje nije posao CIK-a”, istakao je Stevandić.
Ponovio je da je CIK grubo prekršio izborni zakon i vlastito uputstvo. „CIK je imao mogućnost ponavljanja procedure izbora delegata ukoliko je ova situacija smatrana povredom postupka, kao što se dešavalo na izbornim mestima gde su utvrđeni sporni listići”, kaže on.
Opozicija je još na sednici Skupštine RS dovela u pitanje ishod glasanja, prvenstveno zbog spornog listića. Na tom listiću precrtano je ime stranke, umesto da se obeleži kvadratić pored naziva stranke. Za jedne je to očigledna namera da se glasa za listu te partije, za druge taj gest može da se tumači i kao iskazivanje revolta protiv precrtane stranke.
Komisija za izbor i imenovanje Skupštine RS zaključila je na dan glasanja da taj listić nije propisno popunjen i da ne može biti priznat, pa je proglasila rezultat po kojem je Dodikova partija osvojila četiri delegatska mesta, a opozicioni SDS jedno.
CIK je u ponedeljak saopštio da je listić na kojem je bilo precrtano ime Nenada Vukovića, a ne kvadratić, ipak ispravan i da prema tome taj kandidat ima 12 glasova, koliko i Snježana Novaković Bursać iz SNSD-a, pa će pobednika odlučiti žreb. Protiv takve odluke glasali su članovi CIK-a Vlado Rogić i Irena Hadžiabdić. „Onaj ko je precrtao ovaj glasački listić neće da izabere tog kandidata i to je sasvim jasno”, ceni Rogić. Hadžiabdićeva je rekla da ovo nisu bili obični izbori za prosečnog birača. „Ovo su izbori koji se organizuju u Narodnoj skupštini po strogo propisanom postupku, gde su biračko telo 83 poslanika koji znaju kako se ispunjava listić”, istakla je Hadžiabdićeva.
Predsednik RS Milorad Dodik najavio je hitnu žalbu nadležnom sudu i krivične prijave protiv članova CIK-a koji su „prekršili zakon zloupotrebivši službeni položaj kako bi naneli štetu jednom političkom subjektu”.
Dodik kaže da sve što su po zakonu članovi CIK-a mogli da urade jeste da utvrde da li je prekršena procedura. U tom slučaju, kako objašnjavaju pravnici u RS, predviđeno je da se postupak eventualno ponovi u Skupštini RS.
„Po zakonu, nisu imali pravo da ulaze u to da li je očigledno nevažeći listić važeći, što su učinili. Za to je nadležna komisija Skupštine RS od devet članova, u kojoj su bili i članovi opozicije, koji su svi, sem jednog, potvrdili da je listić nevažeći”, rekao je Dodik za Radio Republike Srpske.
Preuzimanje kontrolnog paketa u Domu naroda BiH dalo je dodatnu samouverenost Dodikovom bloku da je nezaobilazan u procesu formiranja Saveta ministara BiH. Pregovori o tome se već vode i po porukama političkih partija najizvesnije je da će buduću vlast činiti Dodikova i Čovićeva partija sa strankama „Osmorke”, koje predvodi SDP BiH Nermina Nikšića.