Na Internetu se, navode, pojavio video snimak napravljen u skladištu u Bratislavi, gde je isporučeno 3,5 hiljade minobacača kalibra 120 mm za MLRS „Grad“, koje je proizvela srpska odbrambena kompanija „Krušik“.
Prema pisanju ruskog Telegram kanala Maš, Srbija proizvodi municiju za Oružane snage Ukrajine po nalogu kanadske kompanije JNJ Export Import.
Prvo se granate transportuju iz Beograda u Tursku, odatle u Slovačku, a potom u Ukrajinu.
Srbija je, piše ovaj ruski portal, počela da snabdeva Oružane snage Ukrajine municijom čak i pre početka „specijalne vojne operacije“.
U 2019. u Donbasu su pronađene 60-milimetarske granate za minobacače.
Ruski portal glavny.tv piše, takođe, da je u magacinu u Bratislavi viđen teret sa 3,5 hiljada minobacača M-122 za MLRS „Grad“.
Napominje se da je granate snabdevala Srbija, ali će one na kraju stići u Ukrajinu.
Kretanje srpskih raketa ka Ukrajini odvija se na sledeći način: Prvo je kanadski JNJ Export Import naručio rakete srpske odbrambene kompanije Krušik, a potom je teret odleteo iz Srbije za Tursku, gde je u tranzitu bio angažovan Arka Savunma Sanaji Ticaret.
Posle toga je iz Turske poslat u Slovačku, a odatle u Ukrajinu.
Isporuke su, tvrdi se, obavljene bar dva puta 4. i 6. februara i nema informacija o drugoj vojnoj pomoći.
Ranije se, napominje portal, predsednik Aleksandar Vučić „izvinio zbog takvog incidenta“.
Podsetimo, prošle godine u martu takođe su se na društvenim mrežama i u pojedinim ruskim medijima pojavile fotografije koje navodno prikazuju da se oružje proizvedeno u Srbiji koristi u aktuelnom sukobu u Ukrajini.
Vlasti u Beogradu negirale su da je Srbija u proteklih osam godina izvozila oružje u tu zemlju.
Radio Slobodna Evropa je utvrdio, prema oznakama na mini prikazanoj na fotografiji prošle godine, da je ona proizvedena u trećem kvartalu 2016. godine.
Takve mine u svom vojnom proizvodnom programu ima srpska fabrika oružja u državnom vlasništvu „Krušik“.
RSE je uspeo da utvrdi da je fotografiju izvorno objavila ruska agencija Ria Novosti 4. marta 2022. u okviru foto galerije pod nazivom „Napušteni položaji Oružanih snaga Ukrajine“.