Orlov nije isključio mogućnost da će, na nivou javne retorike, novinskih tekstova, nastupa portparola, Zapad nastaviti da optužuje Rusiju, jer se pored zaoštravanja međunarodne situacije vodi i „potpuno očigledan informacioni rat“.
Ekspert je dodao da su dezinformacije u vezi s delovanjem Rusije vrlo moćne, a da je nuklearna tema vrlo privlačna za obične ljude.
„Vrlo je pogodno kombinovati reč ‘Rusija’ i reč ‘nuklerno’, a na osnovu toga još više isticati Rusiju u nepovoljnom svetlu“, dodao je Orlov.
On je, međutim, rekao da ipak postoje ozbiljni ljudi na Zapadu, kako u vojnom establišmentu, tako i u diplomatskim krugovima, koji su obratili pažnju na apel moskve i na njegovu nedvosmislenost.
Ministarstvo inostranih poslova Rusije je protekle sedmice objavilo saopštenje o sprečavanju nuklearnog rata, u kojem je pozvalo zemlje „nuklearne petorke“ (Rusija, SAD, Kina, Francuska, Velika Britanija) da iskažu spremnost da međusobno uvažavaju životno važne interese, odustajući od provokacija s oružjem masovnog uništenja.
Tri scenarija za deeskalaciju nuklearne napetosti
Profesor je, takođe, naveo tri moguće varijante da se smanje nuklearne tenzije, s obzirom na krizu u Ukrajini i sukob Rusije i Zapada.
„Jedan od mogućih scenarija jeste da diskusije u vezi s nuklearnim naoružanjem, nuklearnom deeskalacijom mogu da počnu i pre završetka operacije u Ukrajini, pre rešavanja pitanja u vezi s budućnošću Ukrajine. U principu, postoji takva mogućnost“, rekao je Orlov.
Politikolog je rekao da postoji i drugi scenario, prema kojem bi rešavanje sukoba i deeskalacija mogli da idu „ruku pod ruku“, ali da ne treba tražiti direktnu vezu ta dva procesa.
„Sada je reč o kompleksnom, sistemskom sukobu Rusije i Zapada, ne o oružanom konfliktu, nego onom koji će, verovatno, trajati, možda i godinama, decenijama, koji može da pređe u razne druge faze“.
Prema njegovim rečima, u prethodnim istorijskim periodima „hladni rat“ i smirivanje tenzija odvijali su se istovremeno.
„Postoji i treća varijanta – ako sukob u Ukrajini iz usijane faze pređe u fazu nekakvog razrešavanja, možemo i dalje da imamo nuklearnu napetost, ako lideri ne ispolje mudrost, dalekovidost, jer ako kažemo da postoji sistemski sukob Rusije i Zapada, on ne mora biti ograničen na situaciju u vezi s Ukrajinom“, smatra Orlov.
Prema njegovim rečima, moguća su i potpuno nova žarišta, na kojima bi taj veliki, sistemski konflikt Rusije i kolektivnog Zapada mogao da se razvija.
„Ta nova žarišta mogu biti nekako povezana s nuklearnom problematikom, ne želim da govorim gde je moguće da se to desi, ali pitanje da li postoji rizik od širenja nuklearnog oružja po svetu u vezi sa sukobom Rusije i kolektivnog Zapada – to je krajnje neprijatna stvar koja nam može davati povod za diskusije na temu nuklearne eskalacije prilično dugo“, naglasio je politikolog.