„Po memorandumu između Rusije i UN – drugom delu sporazuma – nismo izvezli ni jedno zrno“, rekao je on.
Osim toga, Rusija je uspela da izveze samo deseti deo svog đubriva, blokiranog u evropskim lukama, rekao je diplomata. On je naglasio da su oni besplatno donirani zemljama u razvoju, a ne prodati.
„Od 300 hiljada tona đubriva, 30 hiljada tona je izvezeno, odnosno evakuisano, a jedan od brodova je još uvek na putu“, rekao je Nebenzja.
On je dodao da je za sada nemoguće predvideti sudbinu prehrambenog sporazuma nakon isteka njegovog roka 18. maja.
Prehrambeni sporazum
Prehrambeni sporazum, koji su u Istanbulu 22. jula 2022. godine potpisali predstavnici Ujedinjenih nacija, Rusije, Turske i Ukrajine, predviđa izvoz ukrajinske pšenice, hrane i đubriva preko Crnog mora iz tri ukrajinske luke: Černomorsk, Odesu i Južni. Koordinacijom kretanja brodova bavi se Zajednički koordinacioni centar u Istanbulu.
Sporazum je važio do 18. novembra 2022, ali je podrazumevao automatsko produženje za 120 dana do 18. marta, u slučaju da se nijedna strana tome ne protivi. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je da „nikakve takve primedbe nisu dobijene“, uz napomenu da ruska strana dozvoljava tehničko proširenje „crnomorske inicijative“ za izvoz ukrajinskog žita bez ikakvih promena u terminima i obimu.
Zamenik šefa ruske diplomatije Sergej Veršinjin izjavio je 13. marta, nakon pregovora sa predstavnicima UN o situaciji sa prehrambenim sporazumom, da se Rusija ne protivi novom produžavanju „crnomorske inicijative“, posle isteka drugog roka – 18. marta, ali samo na 60 dana.
Sam prehrambeni sporazum je sastavni deo paketa koji, između ostalog, predviđa deblokadu ruskog izvoza hrane i đubriva. Moskva je isticala da je upravo to ono što nije bilo sprovedeno. Pri tome su iz UN dobijana uveravanja da će ograničenja biti ukinuta, prenosi Sputnjik.