Kako se čini, odluka o napuštanju Hersona doneta je nakon imenovanja generala Sergeja Surovikina na mesto komandanta ruskih trupa u Ukrajini. Od njegovog dolaska na tu funkciju, krenule su priče o teškoj održivosti položaja na frontu zapadno od Hersona i da stanovništvo mora da bude evakuisano iz grada.
I dok je Zapad to tumačio kao priznanje da je ruska vojska pred slomom, iako su istovremeno na front počela da stižu pojačanja sa rezervistima ipak je, po svemu sudeći, logika preovladala u ruskom generalštabu.
Na Hersonskom frontu glavni cilj nastupanja postignut je prvog dana specijalne vojne intervencije. Tačnije, 24. februara uveče ruske trupe su stigle do Hersona i zauzele Antonovski most. Ali, ni taj most niti grad nisu bili toliko važni za Rusiju.
Naime, u blizini Hersona, uzvodno, na levoj obali Dnjepra nalazi se grad Nova Kahovka. Grad, sam po sebi, nema nikakav širi značaj osim što od njega kreće kanal koji iz Dnjepra usmerava vodu ka Krimu. Kada su Rusi zauzeli to poluostrvo, Ukrajinci su džakovima zemlje pregradili kanal, zbog čega Krim ima dosta problema sa vodosnabdevanjem.
Osim toga, na levoj obali Dnjepra nalazi se i najveća nuklearna centrala u Evropi, „Zaporožje” u Energodaru, sa pratećim industrijskim kompleksom. To znači da su Rusi izlaskom na Dnjepar, dobili kontrolu donjeg toka najveće reke u Ukrajini, obezbedili vodu za Krim i stekli uticaj na ukrajinski energetski kompleks.
Nakon povlačenja Rusa sa desne obale Dnjepra, obe strane će osloboditi značajne vojne efektive. Rusima će položaje na Dnjepru moći da kontrolišu sa relativno malim snagama dok će elitne jedinice sa tog fronta biti preusmerene na sever, ka Zaporožju ili Donjecku.
Isto važi i za Ukrajinu, s tim što će ona oslobođene efektive najverovatnije koristiti za jačanje odbrambenih položaja. To znači da se rat sa juga seli na centralne delove Ukrajine. Iz ruskog ugla, sva pažnja će po svemu sudeći biti usmerena na osvajanje preostalih delova Donjeckog basena. Možda će linije biti korigovane i u Luganskoj oblasti gde su linije fronta stabilizovane u septembru, nakon uspešne ukrajinske ofanzive istočno i južno od Harkova.
Kijevu ostaje teži zadatak. Da proba da kroz dalji tok rata povrati delove teritorije koje je zauzela Rusija, ili da se pomiri da je trenutno stanje na frontu, maksimum koji će dobiti. Ukrajinski saveznici su umorni a stižu računi za ogromnu pomoć koja je već isporučena.
Ruska vojska počela povlačenje iz Hersona
MOSKVA – Ruska vojska je danas saopštila da je počela da se povlači iz oblasti Hersona, gde je u toku ukrajinska kontraofanziva protiv ruskih snaga na jugu Ukrajine. Ruske snage nameravaju da pređu na istočnu obalu reke Dnjepar.
„Jedinice ruskog kontigenta manevrišu ka položajima postavljenim na levoj (istočnoj) obali reke Dnjepar, u skladu sa planom koji je odobren” u sredu, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
To povlačenje obuhvata odlazak iz grada Hersona, jedine regionalne prestonice koju je Kremlj zauzeo od kraja februara, kada je počela ofanziva na Ukrajinu.
Glavnokomandujući ukrajinske vojske Valerij Zalužnij je saopštio da su njegove snage u sredu u toj oblasti napredovale za sedam kilometara, preuzimajući kontrolu nad desetak sela, prenela je Beta.