„Nacrt saveznog zakona predlaže raskid međunarodnih ugovora Saveta Evrope u odnosu na Rusku Federaciju”, navodi se u obrazloženju inicijative.
„U vezi sa prestankom članstva Rusije u Savetu Evrope smatraće se da su od 16. marta 2022. godine prestali da važe za Rusiju sledeći međunarodni sporazumi: Povelja Saveta Evrope od 5. maja 1949. godine, Konvencija za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda od 4. novembra 1950. godine, Evropska konvencija o suzbijanju terorizma od 27. januara 1977. godine“, navodi se u dokumentu.
Predlaže se raskidanje 21. sporazuma.
Među njima su i Evropska povelja o lokalnoj samoupravi od 15. oktobra 1985. i Evropska socijalna povelja (revidirana) od 3. maja 1996. godine. Nekoliko protokola će takođe biti prekinuto.
Rusija se povukla iz Saveta Evrope u martu 2022. Kako objašnjavaju u ruskom MIP-u:„Džave NATO-a i Evropske unije, zloupotrebljavajući svoju većinu u Savetu Evrope, dosledno pretvaraju ovu organizaciju u instrument antiruske politike, odbijajući ravnopravan dijalog i sve principe o kojim je stvorena ova panevropska struktura”.
Moskva je 15. marta objavila zvaničnu notu o povlačenju iz Saveta Evrope i Evropske konvencije o ljudskim pravima naglasivši da će ispunjavati odluke Evropskog suda o ljudskim pravima ukoliko budu u skladu sa Ustavom Rusije, prenosi Sputnjik dodajući da je kasnije tog dana Parlamentarna skupština Saveta Evrope jednoglasno usvojila rezoluciju kojom je obavestila statutarni organ Saveta, Komitet ministara, da Moskva ne može biti član Saveta.
Sledećeg dana Komitet ministara usvojio je odluku da Rusija prestaje da bude član organizacije od 16. marta.
U junu je ruski premijer Mihail Mišustin potpisao dekret o prekidu učešća Rusije u delimičnim i proširenim delimičnim sporazumima Saveta Evrope.
Rusija je bila članica organizacije 26 godina.