„Što se tiče naše reakcije, kao što sam već govorio, mi jednostavno nećemo prodavati naftu zemljama koje donose takve odluke“, naglasio je ruski lider.
Po njegovim rečima, uvođenje granične cene za naftu svešće na nulu ulaganje u energetsku industriju i dovešće do katastrofalnog skoka cena.
„U tu granu industrije se ionako ne ulaže dovoljno, ne finansira se dovoljno, a ako još budemo slušali samo potrošače, onda će se investiranje svesti na nulu. Sve će to u nekoj fazi dovesti do katastrofalnog skoka cena i do kolapsa svetske energetike. To je glup predlog, nepromišljen i pogrešno proračunat“, rekao je Putin na pres-konferenciji nakon posete Kirgiziji.
Putin je dodao da će konkretni koraci kao odgovor na ograničenje cene ruske nafte biti izloženi u ukazu koji će biti objavljen narednih dana.
Kako je istakao, Rusija će razmisliti o mogućem smanjenju proizvodnje nafte, ukoliko to bude potrebno, iako još nije doneta nikakva odluka.
Naftne sankcije Zapada su stupile na snagu 5. decembra: Evropska unija prestala je da uvozi rusku naftu koja se transportuje morem, a zemlje G7, Australija i Evropska unija nametnule su ograničenje cene za naftu koja se transportuje morem na 60 dolara po barelu.
Potpredsednik ruske vlade Aleksandar Novak je, komentarišući ove odluke, primetio da Rusija neće prihvatiti gornju granicu cena nafte, čak i ako bude morala da smanji proizvodnju. On je dodao da su takva ograničenja mešanje u tržišne instrumente, Rusija je spremna da radi samo sa onim potrošačima koji će raditi po tržišnim uslovima.