„Nažalost, naša zavisnost od inostrane bazne proizvodnje je veoma visoka, prema nekim podacima – i do 90 odsto, a u današnjim uslovima to je posebno akutno” rekao je Putin dodajući da je zato bilo potrebno „da počnemo intenzivno da razvijamo našu instrumentalnu bazu”.
„Za naftu-gas-dolare možete kupiti bilo šta – od eksera za dijamante, ali u tom slučaju nećete proizvoditi svoje, tako da nas trenutna situacija gura da radimo samostalno u mnogim oblastima, uključujući proizvodnju sopstvene naučne i instrumentalne baze”, rekao je Putin i, kako navodi Tas, dodao da se grantovi daju institucijama koje nabavljaju domaće uređaje za istraživanja.
On je podsetio da su 2021. takvi grantovi bili izdati ako je institucija kupila naučne instrumente, u kojima je udeo komponenti ruske proizvodnje bio najmanje 10 odsto, a 2022. godine – 15 odsto. Prema njegovim rečima, u budućnosti je planirano povećanje ovog procenta kako bi se podstakao kupac da kupuje od domaćeg proizvođača.
Za razliku od Prvog kongresa mladih naučnika, na kome nije bilo učesnika iz inostranstva, ove godine u Soči su došli predstavnici iz 40 zemalja. Među njima su studenti i mladi naučnici iz Rusije, Republike Belorusije, Kazahstana, Kine, Indije, Egipta, Sirije, Mjanmara, Uzbekistana i drugih zemalja Razlog je po rečima Putina očekivan.
„Ako radimo nešto zanimljivo, traženo i neophodno, uvek će biti tehnoloških partnera”, objasnio je ruski predsednik.